Yuri Gagarin’nin Ölümü

175 0

Gagarin, 1962’de Yüksek Sovyet Başkanlığı’nda başkan yardımcılığı yaptı; ancak daha sonra yeni uzay araçlarının tasarımı için çalışacağı Rusların kozmonot eğitim merkezi ‘Star City’ye (Yıldız Şehri) döndü. 1967’de Soyuz (Birlik) projesi için yedek kozmonot olarak seçildi. Soyuz’un paraşütü, dünyaya girişi sırasında açılmadı ve uzay aracı düştü, Vladimir Komorov öldü. Gagarin ucuz kurtulmuştu.

-Ölüm Onu Gökyüzünde Yakaladı

Gagarin bir süre sonra kuruluşun eğitim direktörü yardımcısı oldu, ama mutsuzdu. Onun yeri gökyüzüydü. Muhakkak uçmalıydı. Bu süreçte savaş pilotu olmak için eğitime başladı. 27 Mart 1968’de eğitmeni ile birlikte Kirzhach yakınlarında rutin bir eğitim uçuşu sırasında kullandıkları MiG 15 UTI model jetin düşmesi sonucu hayatını kaybetti . Uçağın neden düştüğü tam olarak belirlenemedi; ancak 1986’da yapılan bir soruşturmaya göre, bir Su-11 avcı uçağının ateşleyicilerini kullanmasından dolayı oluşan türbülans, Gagarin’in kullandığı uçağın kontrolünü kaybetmesine yol açmıştı. O sırada kötü olan hava şartlarının da Gagarin ve hocasının, uçağın kontrolünü yeniden ele almalarını zorlaştırdığı düşünülmektedir. Gagarin’in sarhoş olduğuna yönelik iddialar ise doğru değildi. Uçuştan önce iki sağlık kontrolünden geçmiş ve ölümünden sonra bedeninde yapılan testlerde de alkol veya herhangi bir ilaç izine rastlanmamıştı. 2005’te açılan bir soruşturma sonucu ortaya atılan bir teoriye göre de kabin kapağı, uçağı daha önce kullanan pilot tarafından ya da mürettebat tarafından yanlışlıkla açık bırakılmış, bunun sonucunda da kabin oksijeni düşmüş ve pilotlar kontrolü kaybetmişti. Dönemin Rus medyası, her ne kadar doğrulanmasa da, Gagarin’in, uçağın bir okulun üzerine düşmesini engellemek için uçakta kaldığını yazmıştı.

-Komplo Teorileri Hiç Peşini Bırakmadı

Her ne kadar Gagarin uzay yolculuğundan sağ dönmeyi başarmış ilk insan olsa da Rusların Gagarin’den önce uzaya iki kişi gönderdiğine, ama bu astronotların uzaya giderken ya da bir tanesinin Çin topraklarına indikten sonra Çin hükümeti tarafından tutulurken öldüğüne dair iddialar vardır. Bu teorilerde astronotlardan birinin, ünlü bir uçak tasarımcısının oğlu olan Vladimir llyuşin olduğu belirtilmektedir. Sovyet yönetiminin, bu uzay projesinin kötü bir ün bırakacağı düşüncesiyle bu bilgileri sakladığına inanılmaktadır.

Bir başka iddiaya göreyse, Gagarin’i ya dönemin devlet başkanı Brejnev ya da CIA öldürtmüştü! 2004’te Rusya’da ortaya atılan bu iddiaya göre, Gagarin’in ölümünü 200 uzman araştırmış, ancak soruşturma raporu, dönemin lideri Brejnev tarafından ‘gizlilik’ gerekçesiyle açıklanmamıştı. Buna göre Gagarin’in popülerliğinden korkan Brejnev, gölgede kalma korkusuyla kozmonotu öldürtmüştü. Zira dönemin uzmanları Gagarin’in politikaya girmesi durumunda şans olduğunu düşünüyordu.

İkinci iddiaya göre Rusya ile Ay’a çıkma yarışına giren Amerika, CIA aracılığıyla ünlü kozmonotu kaza süsü vererek ortadan kaldırtmıştı. Nitekim Gagarin Rusya adına Ay’a gitmeye hazırlanırken ölmüş, 1 yıl sonra da ABD Ay’a Amerikan bayrağı dikmişti. Sonuç olarak komploları bir kenara bırakırsak Gagarin, hayatını riske atarak, insanoğlunun ufkunu genişleten, keşfetme iştahını körükleyen o devasa adımı atan insan olarak adını sarsılmaz bir şekilde tarihe kaydettirmişti.

Hazırlayan: Giray Kalkan

Kaynak; Ali Çimen, Tarihi Değiştiren Olaylar, 199-202

Tarih Kazanı

Tarih-i Harp

Savaş tarihi, büyük komutanlar ve stratejileri Türk tarihine dair mülahazalar ve Türk tarihindeki münakaşaların izah adresi.

Related Post

Turani Kavimler (IX)

Posted by - 4 Eylül 2020 0
İskit yahut İskülüt Kavmi Kısım 3 Hayırlı geceler diler, sağlıklı vakitler temenni ederim. Arkadaşlar şu zor zamanlarda çocuklarımıza çok iyi…

Turani Kavimler (III)

Posted by - 23 Ağustos 2020 0
İnsanoğlunun Çeşitli Kavimlere Bölünüş Süreci- Mistik Anlatımla Bugün Nippo kavminin devamı olarak belirlediğim Fin kavminin içtimai yapısını sizlere aktarmayacağım. Büyük…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir