Yunanistan: Türkiye’nin ‘Ege’deki deprem sırasında’ Navtex ilan etmesi gerilim yaratıyor

Diplomasi Türk2 hafta önce
126 0
Doğu Akdeniz'de Yunan savaş uçağı devriye geziyor
Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan Uçakları Devriye Geziyor.

Yunanistan, Türkiye’nin “Ege’de deprem felaketinin yaşandığı dönemde” yeni Navtex ilan etmesini kınadı.

Naxtex’in zamanlamasına tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada “Bu eylem, dikkatlerin şu anda yardım sağlamaya, destek ve dayanışma mesajlarını ifade etmeye odaklanıldığı savunmasız bir alanda daha fazla gerilim yaratmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Ankara’nın uluslararası hukuku çiğnediği iddia edildiği açıklamada, “Maalesef, Türkiye yasa dışı sismik araştırmalar yapmak için Yunan kıta sahanlığı içinde 1-14 Kasım dönemi için yeni bir yasa dışı Navtex yayınlayarak, bir kez daha uluslararası hukukun temel kuralları görmezden gelmeye devam ettiğini teyit etti. Bu eylemler, Ankara’nın Türkiye’yi bu eylemleri sonlandırmaya çağıran geçen Ekim ayında Avrupa Konseyi kararları da dahil olmak üzere Uluslararası Topluluğun çağrılarına karşı hareket etmeye devam ettiğini bir kez daha göstermektedir.” denildi.

“Yasa dışı Navtex’i iptal edin”

Ankara’nın “yapıcı bir diyalog olasılığını ortadan kaldıran bu suçlu davranışı bir kez daha kınadığını” belirten Atina, Türkiye’yi “yasa dışı Navtex’i ” derhal iptal etmeye çağırdı.

Açıklamada ayrıca Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın “Türk tarafına derhal bir protesto sunulması ve müttefikler ve ortaklara devam eden kışkırtıcı Türk davranışları hakkında bilgilendirme talimatı verdiği” kaydedildi.

Türkiye’nin ilan ettiği Navtex’e göre, 1 Kasım saat 21.01 itibariyle çalışma süresi dolan sismik araştırma gemileri Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan’ın, sahada çalışma süresi 14 Kasım saat 20:59’a kadar uzatıldı.

Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikle ilgili aralık ayında yapılacak zirveden Türkiye’ye karşı yaptırım kararı çıkabileceğini duyurmuştu.

0 0 oy
Yazıyı Değerlendir
Bildirimler
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Yazı

Bir Gecede Cahil mi Kaldık?

Yazar : - 30 Temmuz 2020 0
HARF DEVRİMİYLE İLGİLİ İDDİALARI SONLANDIRIYORUZ! Dil Devrimini Meydana getiren ana sebep, Osmanlı İmparatorluğu’nda milli bir dil anlayışının bulunmaması, Türk Milleti…
0
Düşüncelerinizi ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x