Türkiye Olmadan Cennete Bile Gitmem Diyen Mücahit Rauf Denktaş’ı Minnetle Anıyoruz

348 0

1941’de Lefkoşa İngiliz Okulu’ndan mezun olduktan sonra tercüman, adli katip, öğretmen ve avukat olarak çeşitli mesleklerde çalışan Rauf Denktaş, 1944’te Lincoln’s Inn’de hukuk okumak için İngiltere’ye gitti ve 1947’de Kıbrıs’a geri döndü.

Denktaş, 1942’de ileride sırdaş olacağı eski Kıbrıs Başbakanı Fazıl Küçük’ün fikirlerinden etkilendi. Denktaş, adadaki Türklerin haklarının dönemin İngiliz hükûmeti tarafından gasp edildiğini söyledi.

Tam ismi Rauf Raif Denktaş olan ünlü siyasetçi, 1949’da Aydın Denktaş ile evlendi. Kıbrıs’a döndükten sonra avukatlık yapan Rauf Denktaş, ardından savcı olarak çalıştı. 27 Kasım 1948’de Kıbrıslı Türklerin sesi Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük, Kıbrıslı Türklerin düzenlediği bir toplantıda konuştu.

Türk toplumunun iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Küçük arasında arabuluculuk görevini üstlenen Rauf Denktaş, 1955’te Kıbrıslı Türklerin Enosis’e (Yunanistan ile birlik) ve Yunan milliyetçisi EOKA terörist grubuna karşı mücadelesine öncülük etti.

1958 yılında Türk Direniş Örgütü’nü (TMT) kuran Rauf Denktaş, Türk köylerine saldıran Kıbrıslı Rumlara karşı bir protesto düzenledi.

1960’taki Londra-Zürih Anlaşması öncesinde Küçük ve Rauf Denktaş, dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret etti. Görüşmede Rauf Denktaş, adaya Türk askeri gönderilmesini önerdi.

Rauf Denktaş, 1959’da Londra ve Zürih Anlaşmalarının, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının hazırlanması için çaba sarf etti. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi’nin icra kurulu başkanlığına seçildi.

16 Ağustos 1960’da 650 askerden oluşan bir Türk alayı, Gazimağusa olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa limanına ulaştı. Ancak 1963 yılından beri Kıbrıs Rum silahlı gruplarının saldırısına uğrayan Kıbrıslı Türkler, baskı ve zulüm ile devlet yönetiminden uzaklaştırıldı.

1963’teki olayların ardından Rauf Denktaş, Türk hükümeti ile istişare için Ankara’ya gitti. Kayıkla adaya dönen Rauf Denktaş, adada Türk direnişini örgütlemeye başladı.

SİYASİ HAYATI

Kıbrıs sorununun çözümü için ilk kez 1968’de Beyrut’ta Glafkos Klerides ile görüşen Rauf Denktaş, daha sonra eski Yunan liderler Spiros Kyprianu, Yorgos Vasiliu, Glafkos Klerides ve Tassos Papadopoulos ile yıllarca görüşmeler yaptı.

Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçilen Rauf Denktaş, 1970 yılında siyasete atıldı.

Daha sonra 1973’te Kıbrıs Başkan Yardımcısı ve Kıbrıs-Türk Yönetimi Başkanı olarak görev yaptı.

Ada, 1974’ten beri bölünmüş durumda. Kıbrıs Rum darbesini adadaki Türklere yönelik şiddet ve Ankara’nın garantör olarak müdahalesi izledi.

Operasyonun arkasından 13 Şubat 1975’te Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı seçilen Rauf Denktaş ile Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu.

Rauf Denktaş, 15 Kasım tarihinde kuruluşundan sonra, 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığına seçildi.

“Annan Planı” 2014 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanırken, plan Rum tarafının yüzde 70’inden fazlası tarafından kabul edilmedi, Türklerin yüzde 60’ı ise planın başarısız olmasına rağmen onaylanmasını istedi.

17 Nisan 2005’te başkanlık seçimlerinde aday olmayan Rauf Denktaş, görevini Mehmet Ali Talat’a devretti.

Siyasi kariyerinin yanında 1985’ten ölümüne kadar pek çok kitap ve makale yazan Rauf Denktaş, fotoğrafçılığı seviyordu. Rauf Denktaş, Kıbrıs ile ilgili çok sayıda fotoğraf sergisi düzenledi.

Hem Türkçe hem de Yunanca bilen Rauf Denktaş’ın altı çocuğu oldu. 10 cilde yayılmış bir anı da dahil olmak üzere 50’den fazla yayın yazdı.

RAUF DENKTAŞ NE ZAMAN ÖLDÜ?

Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012’de 88 yaşında hastanede vefat etti. Ölümü üzerine Türkiye ve KKTC ulusal yas ilan etti.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir