Türk Konseyi Genel Sekreteri ve Azerbaycan Cumhuriyeti Dış işleri Bakanı bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

488 0

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yeni atanan Dışişleri Bakanı Sayın Jeyhun Bayramov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev bugün 21 Temmuz 2020 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


Bakan Jeyhun Bayramov’un Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanması vesilesiyle samimi tebriklerini ileten Genel Sekreter, yeni görevinde Bakan’a başarılar diledi.


Bakan ve Genel Sekreter, Türk Konseyi Üye ve Gözlemci Ülkeleri arasındaki işbirliğinin ulaştığı mevcut seviyeden duydukları memnuniyeti ifadeyle, ilişkilerin daha da ilerleyeceğine olan inançlarını dile getirdiler.


Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Türk Konseyi Dönem Başkanı olarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesindeki mühim rolünü vurgulayarak, Ekim 2019’da Bakü’de düzenlenen Türk Konseyi’nin VII. Zirvesi’ni takiben Türk Dünyasının birliğinin daha güçlendiğini ve çok taraflı ilişkilerin niteliksel olarak yeni bir seviyeye ulaştığını ifade etti.


Genel Sekreter ayrıca Türk Konseyi Üye Ülkelerinin yeni bir işbirliği ve entegrasyon dönemine girdiğinin altını çizerek, Sekretaryanın halihazırda ortak ilgi alanları, daha fazla ekonomik entegrasyon ve faaliyetlerin tek bir hedef kümesi doğrultusunda etkin bir şekilde koordinasyonunu sağlamak üzere Türk Konseyi 2025 Stratejisini hazırlamakta olduğunu belirtti.


Bakan Bayramov ve Genel Sekreter Amreyev Türk Konseyi gündeminin önemli konuları, Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen son toplantılar hakkında görüş alışverişinde bulundular ve bu doğrultuda bazı ortak çalışmalar üzerinde mutabık kaldılar.

Related Post

Ermenistan Teslim Oldu!

Posted by - 10 Kasım 2020 0
Azerbaycan ordusu karşısında ağır kayıplar veren ve son olarak Şuşa’yı kaybeden Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve…

TÜRKLERİN ANA YURDU

Posted by - 9 Mart 2021 0
Türklerin ortaya çıkışı, Avrasya’nın kuzey bölgelerinin en uç doğu noktalarında kesin bilinmeyen bir tarihe rast gelmektedir. Dil bilimciler ve Antropologlara…

HAYDUT DEVLET ERMENİSTAN KÖŞEYE SIKIŞTI..!

Posted by - 13 Ekim 2020 0
Ermenistan’ın Dağlık Karabağ işgalinin kısa tarihçesi… Ermenistan’ın haksız işgalinin kökeni 20.yüzyılın ilk çeyreğine kadar dayanıyor.Öyle ki Sovyetler Birliği döneminde,Stalin tarafından,…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir