Türk Konseyi Başkanı,Amrayevden Ermenistana Ültimatom

504 0

Türk Konseyi Genel Sekreteri,Baghdad Amreyev’in , Ermenistan’ın saldırgan tutumuna karşı, Ermenistan’ı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin aldığı kararlarla çatışmayı son vermesini deklare etti.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amrayev’in Açıklamaları;

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Ermenistan sınırında yeralan yoğun nüfuslu Tovuz bölgesine yönelik saldırısını şiddetle kınamakta ve bölgede gerginliğin artmasına ilişkin derin endişesini dile getirmektedir.


Genel Sekreter şehit ailelerine, kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine taziyelerini ileterek, yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Türk Konseyi uluslararası hukukun norm ve ilkelerine bağlılığını teyit ederek, Ermenistan-Azerbaycan Yukarı Karabağ ihtilafının Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığı temelinde en kısa sürede çözüme kavuşturulmasının önemini yineler.

Bu bağlamda, Genel Sekreter, çatışmanın biran önce son bulması, Taraflara tansiyonu düşürme ve uluslararası hukukun genel kabul görmüş ilke ve normlarına ve 1993 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına dayanarak çatışmayı barış içinde çözmenin yollarını aramaya devam etmeleri çağrısında bulunmaktadır.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir