Trump-Biden tartışmasına koronavirüs, Rusya, Çin ve göçmenler konusu damgasını vurdu

294 0

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 3 Kasım Başkanlık Seçimleri’ne 2 hafta kala başkan adayları Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat Joe Biden’ın canlı yayın tartışmasına koronavirüs polemiği damgasını vurdu.

Biden Trump’a “Ülkede 220 bin kişi öldü. Bunun sorumlusu ABD Başkanı kalmamalı” derken, Trump Biden’ın Rusya’dan 3,5 milyon dolar almakla suçladı.

İkili arasında Rusya ve Çin ile ilişkiler konusu da gerginliğe neden oldu. Tartışma yaklaşık 1.5 saat sürdü.

NBC sunucusu Kristen Welker’ın moderatörlüğünde Nashville kentindeki Belmont Üniversitesi’nde ikinci ve son kez karşı karşıya gelen ikili hem iç politika hem de dış politika konularında birbirlerini suçladı.

“Covid-19 ile mücadele” başlığıyla başlayan tartışma programında Trump, virüsün yakın zamanda yok olacağını belirterek, “Haftalar içinde virüs için elimizde bir aşı olacak.” ifadesini kullandı.

Trump, Covid-19’un sadece ABD’nin değil tüm dünyanın problemi olduğunu belirterek, aldıkları önlemlerin yerinde ve ölüm oranının düşük olduğunu savundu.

media.wfaa.com/assets/CCT/images/f91f601a-aa7e-...

Biden ise Trump’a “220 bin Amerikalı bu hastalıktan öldü ve benim diyebileceğim başka bir şey yok. Bu kadar ölümün sorumlusu birisi Amerikan başkanı olarak kalmamalı.” ifadeleriyle karşılık verdi.

Trump, moderatörün “Aşının haftalar içinde çıkacağına dair garanti veriyor musunuz?” sorusuna, “Bunu garantileyemem ama yıl sonuna kadar aşı kesin çıkacak. Bu konuda bir iki firmanın şansı yüksek. Bu firmalar Johnson and Johnson, Moderna ve Pfizer.” yanıtını verdi.

Biden: Trump’ın net bir planı yok, karanlık bir kışa giriyoruz

Tartışma boyunca Demokrat Biden mevcut Başkan Trump’a koronavirüs salgını üzerinden suçlamalar yöneltmeye devam etti. Biden ülke olarak karanlık bir kışa girdiklerini ve Trump’ın hala net bir planı olmadığını belirterek, “Trump daha önce Paskalya’ya ve yaza kadar virüsü bitireceğini söylemişti. Ancak aşının gelecek yılın ortasına kadar hazır olmasına çok olası bakılmıyor.” dedi.

Trump ise virüs ile yaşamayı öğrendiklerini dile getirerek, “Başka bir şansımız yok. Joe gibi kendimizi evimizin bodrum katına kapatamayız. Onun kendini bodruma kapama ama hala çok fazla para kazanma yeteneği var.” diye konuştu.

Biden, Trump’ın bu ifadesine, “Bununla yaşamayı öğrendiğimizi söylüyor ama insanlar ölmeyi öğreniyor. Bugün birçok kişinin kahvaltı masasında boş sandalye vardı.” sözleriyle tepki gösterdi.

“Joe, Rusya’dan 3,5 milyon dolar aldı bense tek kuruş almadım”

FBI ve DNI’ın Rusya ve İran’ın seçimlere müdahale etmeye çalıştığına dair açıklamalarının sorulması üzerine Biden, “Hangisi olduğu fark etmez, herhangi bir ülke Amerikan seçimlerine müdahale etmek isterse bunun bedelini öder.” dedi.

Biden, Trump’ı Rusya ve İran konusunda yeterince adım atmamakla suçlarken, Trump da “Joe, Rusya’dan 3,5 milyon dolar aldı bense tek kuruş almadım.” ifadesini kullandı. Biden, buna karşılık olarak, “Ben hayatım boyunca hiçbir ülkeden tek kuruş para almadım.” dedi.

Related Post

SÜMERLER NEDEN TÜRKTÜR – 2

Posted by - 13 Ağustos 2020 0
TARİHTEKİ SAHİP OLDUĞUMUZ MEDENİYETLER, KAVİMLER KAVİM DEVLETLER, DEVLETLER, CİHAN DEVLETLERİ, TIPKI BU GÜNKÜ VATAN TOPRAKLARI GİBİ VATANIMIZDIR.

Paylaşılamayan Ada: Kıbrıs

Posted by - 29 Aralık 2020 0
Giriş Kıbrıs, Türkiye’nin dış politikasında özellikle 1950 yılından sonra önemli yer eden sorunlardan birisi olmuştur. Kıbrıs Adası; coğrafi ve stratejik…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir