Revan Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Müracaatı

387 0

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı sırasında Güney Kafkasya’daki Ermeniler, büyük güçlerin himayesinde, Azerbaycan Türklerine karşı çok ciddi trajediler yaşatarak Azerbaycan’ın tarihi topraklarında bir Ermeni devleti kurmayı başardılar. Böyle ağır şartlarda Azerbaycan devletinin kurucuları milletimizin iradesi ve Osmanlı devletinin görevlendirdiği Nuri paşanın komutanlığı ile kardeş yardımına koşmuş Kafkas İslam Ordusu’nun kahramanlığı sayesinde Azerbaycan, Demokratik bir Cumhuriyet kurabilmiş ve milletimizi büyük ölçekli soykırımdan kurtarabilmişti. O yıllarda gerçekleşen olaylar Türk milletinin kardeşliği ve birliğinin net bir örneğidir. 1920’de bağımsız Azerbaycan devletinin Bolşevik Rusya tarafından işgali, bağımsız devletimizin varlığına son verdi ve tarihi topraklarımızın bir kısmının işgaliyle sonuçlandı. İşgal altındaki bölgelerde, hatta Sovyet döneminde bile Nahçıvan bölgesinin bulunmamasının temel koşulu, Azerbaycan’ın bir parçası olarak kalan bu bölgenin ana garantörü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin olmasıdır. Azerbaycan Türklerinin yirminci yüzyılın sonlarında başlattığı Ulusal Kurtuluş Hareketi sonucunda Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı yeniden sağlandı. Ancak büyük ve güçlü destekçilerin desteğiyle Ermenistan, tarihi Karabağ bölgesi olan bağımsız Azerbaycan’ın yüzde 20’sinden fazlasını işgal edebildi. Bugünün gerçeği, Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının dünya toplumu tarafından tanınan önemli bir kısmının yaklaşık 30 yıldır Ermeni terör devletinin işgali altında olduğu ve dünya toplumunun da bu gerçekle hemfikir olduğudur. Saldırgan Ermeni devletinin açık ve gizli destekçilerinin askeri ve siyasi desteğiyle Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırısı, Azerbaycan devletinin varlığının ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Bu koşullarda Azerbaycan halkı Türk Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’a gelişini büyük bir coşku ve sevinçle karşıladı. Çünkü kardeş Türkiye devletinin attığı bu tarihi adım, halkımız tarafından milletimizin güvenliğine ve Azerbaycan devletinin egemenliğine benzersiz bir desteğin ifadesi olarak değerlendirildi. Ancak Ermeni terör devleti ve onu sürekli saldırganlığa kışkırtan gizli Türk düşmanları, Azerbaycan devleti için tehdit olmaya devam ediyor. Bu nedenle Azerbaycan’a gelen Türk Silahlı Kuvvetlerinin kalıcılığı kesinkes şart olmakla birlikte milletimiz için hayati önem teşkil etmektedir.

    Sayın Cumhurbaşkanı, Böylesine zorlu bir tarihsel dönemde Azerbaycan’a verdiğiniz açık, manevi, askeri ve siyasi destekten dolayı sizlere ve kardeş Türk halkına derin şükranlarımızı sunuyor, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’da varlığının sürekliliğini temin etmek için somut adımlar atmanızı rica ediyoruz.

Saygılarımızla,

Revan Türk Cumhuriyeti Ulusal Konseyi

Related Post

İYİ Parti’ye Operasyon

Posted by - 25 Ekim 2020 0
Yandaş medya, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı ile ilgili FETÖ iddialarını ‘mal bulmuş mağribi gibi’ ballandıra ballandıra işliyor. İyi de be kardeşim, Ak…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir