Putin: Türkiye’yi Uluslararası Hukukun İhlal Edilmesi Konusunda Suçlamak Zor

297 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rossiya” devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan’la Ermenistan arasında varılan anlaşma sayesinde kan dökülmesinin durdurduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 

Ermenistan’ın anlaşmayı reddetmesi halinde bunun ‘intihar’ olacağını dile getiren ve Dağlık Karabağ’ı Erivan dahil kimsenin tanımadığını hatırlatan Putin, “Karabağ’ın nihai statüsü belirlenmedi. Bugün var olan statükonun devam etmesi konusunda anlaştık. Bundan sonra ne olacağına gelecekteki liderler, gelecekte bu süreçte yer alacaklar karar verecek.” diye konuştu.

Çatışmalarda resmi verilere göre 4 bin, gayrı resmi rakamlara göre ise çok daha fazla insanın hayatını kaybettiğini ve on binlerce insanın da yaralandığını aktaran Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında normal yaşama dönülmesi, özellikle çatışma bölgesinde insanlar arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için koşulların yaratılması halinde Dağlık Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi için de koşulların yaratılmış olacağını ifade etti.

Ayrıca Rus lider, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki rolüne ilişkin, “Türkiye’nin eylemleri çeşitli şekilde değerlendirilebilir, ancak Türkiye’yi uluslararası hukukun ihlal edilmesi konusunda suçlamak zor.” değerlendirmesinde bulundu.

EURONEWS

Related Post

Sakarya’dan Acı Haber ; 3 Şehit

Posted by - 9 Temmuz 2020 0
İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılması amacıyla taşındığı kamyondan indirildiği esnada, patlama meydana geldi.…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir