Türk Konseyi Genel Sekreterinin Kazakistan Cumhuriyeti’nin Birinci Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in 80. Doğum Günü vesilesiyle tebrik mesajı;

434 0

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ve Şahsım adına, Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Sayın Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in 80. Doğum Günü vesilesiyle en içten tebriklerimi sunuyorum.
Sayın Nazarbayev seçkin bir siyasetçi ve bilge bir lider olarak modern dünyada oynadığı mühim rol ile dünya çapında bir devlet adamıdır. Kazak halkı için dirayetli bir rehber olan Nursultan Nazarbayev, dünyadaki birçok entegrasyon oluşumunun temellerini atmış, bütünleşme süreçlerinin mimarı olarak, hem Orta Asya bölgesinde, hem de Türk dünyasında geleneksel dostluk bağları ve çok taraflı işbirliği ilişkilerinde yeni bir çığır açmıştır.
Elbaşı’nın Türk Konseyi’nin kuruluş ve gelişmesine katkısı son derece derin ve özeldir. Bütün Türk dünyasının önder olarak kabul ettiği Sayın Nazarbayev’in, Türk halklarının birleşmesi, ortak mirasın korunması, kimliğin güçlendirilmesi ve bütünleşmelerinin sağlanması yönündeki üstün hizmet, fikir ve girişimleri tüm Türk dünyası tarafından takdir ve minnetle karşılanmaktadır. 
Ekselansları, Türk Konseyi üye ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin derinleştirilmesinin önemini defalarca belirtmiştir. Türk dili konuşan ülkelerin entegrasyonu, ekonomik bütünleşme fonunun oluşturulması, Türk Konseyi bünyesinde bağlı kuruluşların koordinasyonu ve Örgüt tarihindeki benzeri diğer birçok önemli proje Sayın Nazarbayev’in özel girişimleri arasındadır.
Bugün Türk Konseyi, Elbaşının öncülüğünde başlatılan ve Türk dünyasının uzun vadeli hedeflerini ve bu hedeflere ulaşma yollarını yansıtacak olan ve Türk dili konuşan ülkeler için öncelikli alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesine önemli bir ivme kandıracak olan “Türk Vizyonu – 2040” programı üzerinde çalışmaktadır.
Türk Konseyi Onursal Başkanı olarak Saygıdeğer Elbaşı Nazarbayev’in Türk Devletleri arasındaki dostluk ve işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki paha biçilmez katkılarını sürdürmesi ve ortak ailemizin gelişiminde ve refahında aktif rol almaya devam etmesi yönündeki temennimizi bu vesileyle ifade etmek isterim. 
Ekselanslarına sağlık ve huzur dolu uzun bir ömür dileklerimle en içten tebriklerimi bir kez daha yineler, Kazak halkına ve tüm Türk dünyasına barış ve refah dolu günler dilerim.
Baghdad Amreyev
Türk Konseyi Genel Sekreteri

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir