Myanmar’daki darbeye dünyadan tepkiler: AB ve BM gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi

134 0

 PAYLAŞ

telegram

METİN BOYUTUAaAa

Uluslararası toplum Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da ordunun yönetime el koymasına tepki gösterdi.

Avrupa Birliği (AB), ülkedeki askeri darbeyi şiddetle kınayarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de ordunun yönetime el koymasını ve sivil hükümet yetkililerini tutuklamasını güçlü bir şekilde kınadı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyadaki mesajında darbeyi şiddetle kınadığını belirterek, Myanmar ordusuna ülke genelindeki baskınlarda yasa dışı şekilde gözaltına alınan çok sayıda kişiyi serbest bırakma çağrısında bulundu.

Michel, “Seçimlerin sonucuna saygı gösterme ve demokratik süreç, yeniden tesis edilmelidir.” ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de darbeyi şiddetle kınadığını bildirdi. Borrell, sosyal medyada, “Seçim sonuçlarına ve anayasaya saygı gösterilmeli. Myanmar halkı demokrasi istiyor. AB, onların yanındadır.” mesajını paylaştı.

BM, Myanmar ordusunun yönetime el koymasını kınadı

BM Genel Sekreteri Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Myanmar’da ordunun tüm yasama, yürütme ve yargı yetkilerine el koymasından derin endişe duyduğunu belitti.

Bu gelişmelerin Myanmar’daki demokratik reformlara ciddi bir darbe vurduğunu ifade eden Guterres, Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi’nin ordu tarafından gözaltına alınmasını güçlü bir şekilde kınadı.

Myanmar ordusuna 8 Kasım 2020’de yapılan seçimin sonuçlarına ve demokratik normlara saygı duyması çağrısı yapan Guterres, görüş ayrılıklarının barışçıl yollarla, şiddetten kaçınılarak, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Related Post

Myanmar’da Ordu Yönetime El Koydu

Posted by - 1 Şubat 2021 0
Ordu cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hlaing'in sözlerinin yanlış algılandığını öne sürmüş ve darbe söylentilerini reddederek "anayasanın güvencesiyiz" açıklamasında bulunmuştu.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir