Moldova’da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini AB Yanlısı Maia Sandu Kazandı

229 0
Moldova'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini AB yanlısı Maia Sandu kazandı

Moldova’da mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’a karşı yarışan AB yanlısı Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri eski Başbakan Maia Sandu ikinci tur seçimlerini kazanarak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Dünya Bankası ekonomisti Sandu’nun oyları yüzde 57.74 olurken Moskova yanlısı Dodon’un oyları yüzde 42.95’de kaldı.

Hem Batı’nın hem de Rusya’nın etkinlik kurmaya çalıştığı 3,5 milyon eski Sovyet cumhuriyeti Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olarak gösteriliyor.

Seçim sonuçları belli olduktan sonra konuşan Sandu “devletin hırsızlar ve yolsuzluğa bulaşmış bürokratlar yerine halka çalışmasını sağlamalıyız,” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs (Covid-19) önlemlerinin alındığı seçimlerde oylama işlemi, 139’u yurt dışında, 42’si de Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden “Transdinyester” bölgesinde toplam 2 bin 143 sandıkta gerçekleşti.

Moldova Merkez Seçim Komisyonunun kesin olmayan verilerine göre, yurt dışında yaşayanlar dahil 3 milyon 287 bin 140 seçmenin bulunduğu ülkede, seçimin ikinci turuna katılım oranı yüzde 52,70 oldu.

Resmi sonuçların 3 gün içinde açıklanması bekleniyor. Seçimi kazanan aday, 45 gün içinde yemin ederek görevine başlayacak.

Varnitsa’da seçim merkezine giden yol bloke edildi

Bu arada, İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Varnitsa köyünde seçim merkezine giden yolun bloke edildiği belirtildi.

Olaya özel kuvvetlerin müdahale ettiğinin kaydedildiği açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

EURONEWS

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir