Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi 475 Puan Artarak Yüzde 15 Oldu

266 0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ekonomi yönetimindeki önemli değişiklikler ve reform vaadlerinin ardından beklenen faiz kararını açıkladı. Göreve yeni gelen Naci Ağbal başkanlığında ilk kez toplanan Para Piyasası Kurulu (PPK), politika faizini 475 puan artırarak yüzde 15’e çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

2018 yılının Eylül ayındaki 625 baz puanlık artıştan bu yana en yüksek faiz artışı anlamına gelen karar piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşti. Ekonomistlerin genel beklentisi en düşüğü 200 baz puan olmak üzere, ortalama 475 puan düzeyinde bir artırım olacağı şeklindeydi.

Merkez Bankası PPK’nın faiz kararıyla ilgili açıklaması

Para Piyasası Kurulu’ndan faiz artırım kararıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir. İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

EURO NEWS

Related Post

Myanmar’da Ordu Yönetime El Koydu

Posted by - 1 Şubat 2021 0
Ordu cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hlaing'in sözlerinin yanlış algılandığını öne sürmüş ve darbe söylentilerini reddederek "anayasanın güvencesiyiz" açıklamasında bulunmuştu.

KIRIM VE DONBAS KRİZİ

Posted by - 9 Nisan 2021 0
Sovyet Rusya tarafından 1954 yılında Ukrayna’ya devredilen Kırım, Ukraynalılar, Ruslar ve Kırım Tatar Türkleri’nin yaşadıkları bir coğrafya olup, Ukrayna toprakları…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir