Macron’dan Ankara ve Müslüman Alemine Sert Mesaj

517 0

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Hz. Muhammed karikatürlerine ilişkin gerilimi Katar televizyonu El Cezire’ye değerlendirdi. Macron, karikatürlerin yol açtığı tepkiyi anladığını ve buna saygı duyduğunu söyleyip, “Fakat bu karikatürler nedeniyle fiziksel şiddetin meşrulaştırılmasını hiçbir zaman kabul etmeyeceğim ve ülkemde yazma, düşünme, çizme özgürlüğünü her zaman savunacağım” dedi. Macron, Ankara’yla gerilim konusunda daha sert bir ton kullanarak eleştirilerde bulundu.

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hz. Muhammed karikatürlerine ilişkin tartışma ve Ankara’yla yaşanan gerilim hakkında Katar televizyonu El Cezire ile kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdi. Macron, söyleşide bir yandan Müslüman âlemine el uzatarak gerilimi düşürmeye çalışırken bir yandan ifade özgürlüğünü savundu; Ankara’ya ise sert eleştiriler yöneltti.

‘BENİM ROLÜMÜ ANLAMANIZI İSTİYORUM’

Macron, “İnsanların karikatürler nedeniyle şoke olmasını anlıyorum ve buna saygı duyuyorum ama bu karikatürler nedeniyle fiziksel şiddetin meşrulaştırılmasını hiçbir zaman kabul etmeyeceğim ve ülkemde yazma, düşünme, çizme özgürlüğünü her zaman savunacağım” dedi. Macron, “Sizin de benim rolümü anlamanızı istiyorum. Benim rolüm, durumu sakinleştirmek, ki bunu yapıyorum. Fakat aynı zamanda bu hakları korumak da benim rolüm” ifadelerini kullandı. 

‘KARİKATÜRLERİ FRANSIZ DEVLETİ ÇİZMEDİ’

Macron, ‘karikatürleri sanki Fransız devleti yaratmış gibi bir algı yaratılıp insanların buna inandırıldığını’ da söyleyerek bu durumu eleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, “Birçok medya kuruluşu, bazen siyasi ve dini liderler, sanki bu karikatürler Fransız hükümetinin veya cumhurbaşkanının projesiymiş gibi bir kafa karışıklığı yarattı” dedi.https://7bdee1af61111131b800d3a6876efbe8.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

Macron, Türkiye’ye karşı ise daha sert bir ton kullandı. Ankara’nın Suriye, Libya ve Akdeniz politikasını eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı, “Türkiye Cumhurbaşkanı NATO müttefiklerine karşı düşmanca bir yaklaşım sergiliyor” diye konuştu. Macron’un, ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın saygı gösterip yalan söylememesi halinde gerilimin düşeceği’ yönündeki ifadeleri dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı, kendilerinin gerilimin sakinleşmesini istediklerini savunup, bunun için ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Fransa’ya, Avrupa Birliği’ne ve onların değerlerine saygı göstermesi, yalan söylememesi ve hakaret etmemesi gerektiğini’ öne sürdü.

Macron, Fransa’ya yönelik boykot çağrılarına da tepki gösterdi. Bu çağrıları ‘değersiz’ ve ‘kabul edilemez’ diye niteleyen Fransa Cumhurbaşkanı, söz konusu kampanyanın ‘karikatürler hakkındaki yalanları dayanak gösteren bazı özel gruplar ve bazen liderler tarafından başlatıldığını’ savundu.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir