Kuzey Kore’den 300 Milyon Dolarlık Kripto Vurgunu

122 0

Gizli BM raporuna göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2020 yılında 300 milyon dolardan fazla dijital kripto para çaldığı ileri sürüldü.


CNN International‘a sadece belirli bir bölümü sızdırılan gizli BM raporuna göre, Kuzey Kore’ye birçok suçlama yöneltildi. Rapora göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçen yıl ülkenin ”nükleer ve balistik füze programını desteklemek” için milyonlarca dolar kripto para çaldı.

Söz konusu raporda, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile bağlantılı bilgisayar korsanlarının bu faaliyetleri gerçekleştirdiği belirtildi. Ülkenin, Nükleer program ve ülkenin zor durumdaki ekonomisini ayakta tutmak için finansal kurumlara karşı ”operasyonlar yürüttüğü” ifade edildi. İsmi açıklanmayan bir BM üyesi ülke, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 316,4 milyon dolar dijital kripto para çaldığını iddia etti.

Nükleer Ve Balistik Füze Programları Devam Ediyor

Aynı raporda ise Kuzey Kore’nin yaptırımlara rağmen 2020’de nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiği bildirildi.

Raporda Kuzey Kore’nin geliştirdiği silahlara da değinildi. Askeri geçit törenlerinde denenen; yeni kısa menzilli, orta menzilli, denizaltıdan fırlatılabilen ve kıtalararası balistik füze sistemleri bunlardan birkaçı.

Gizli belgeler sızdı: Kuzey Koreli hacker'lar 300 milyon dolardan fazla kripto para çaldı

Raporda, Kuzey Kore’nin yeni balistik füze savaş başlıklarını test ettiği ve taktik nükleer silahlar geliştirme hazırlıkları yaptığına değinildi. Pyongyang’ın nükleer tesislerin bakımını yaptığı ve balistik füze altyapısını geliştirdiğine dikkat çekildi.

Nükleer ve balistik füze programları için Kuzey Kore’nin denizaşırı ülkelerden malzeme ve teknoloji arayışına devam ettiğine de raporda işaret edildi. BM uzmanlarının Pyongyang’ın gemiden gemiye transfer yoluyla yasadışı rafine petrol ithalatını da soruşturduğu ve yıllık 500 bin varil petrol kısıtlamasının birçok kez aşılmış olduğu da kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırım Komitesi uzmanlarının hazırladığı gizli raporun yayımlanıp yayımlanmayacağı ise bilinmiyor.

Related Post

Rekabet Kurumundan WhatsApp Kararı

Posted by - 15 Şubat 2021 0
Rekabet Kurumu tarafından Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 08 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşullar…

There are 1 comments

  1. Pingback: Blockchain Teknolojisi Akıllı Şehre Dönüşüyor - DiplomasiTürk.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir