Kazakistan Ankara Büyük Elçisi Apzalsapar Bekuly ; Biz Beraberiz

479 0

Kazakistan ile Turkiye işbirliğin kardeşlik simgesi

13 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye’den Kazakistan’a insani yardım gönderildi.

İnsani yardım; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Kazakistan’lı Aydın Nuru Vakfı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki Ahmet Yesevi Üniversitesi Mezunları Derneği ve Türkiye’deki Kazak Diasporası tarafından hazırlanmıştır ve maske, tulum ve hijyen malzemeleri, çeşitli ilaçlar, termometre, oksijen maskesi, test kitleri ve özellikle de koronavirüsle enfekte olan hastaların tedavisinde hayati önem taşıyan solunum cihazları ve oksijen konsantratörü ve diğer önemli malzemeleri içermektedir.

Toplam ağırlığı 11 tondan fazla olan söz konusu insani yardımları, Türkiye adına Dış işleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’na teslim etti.

Teslim töreninden sonra Ankara’ya Kazakistan’dan özel olarak gelen uçağa yüklenen insani yardımlar Kazakistan’a gönderildi.

Törende konuşma yapan Abzal Saparbekuly, bu yardımları yapan her kuruma ve bu işe katkıda bulunan her kişiye teşekkür ederek bu yardımların Kazakistan ile Türkiye arasındaki kardeşliği yansıttığını belirtti. “Gerçek dost kara günde belli olur” atasözünü hatırlatan Büyükelçi, pandeminin Kazakistan’da yayılmaya başladığı Mart ayından itibaren Türkiye tarafından Kazakistan’a insani yardımın devam ettiğini ve başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere, YDA Holding, Yıldırım Holding, Anadolu Endüstri Holding, Nobel İlaç, Abdi İbrahim, Magdenli Yer Hizmetleri ve Taşıma, Kaya Türk Grup, MFA Maske, Tek-Imas Medical, Orhun Medical, Yıldız Holding, Uluer Group, Ergezen Hukuk ve Agrobest Group şirketleri tarafından hijyen malzemeleri, maske, koruma giysileri, gözlükler, eldivenler, solunum cihazları, ilaçlar ve maddi destek şeklinde gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise teslim törenindeki konuşmasında sadece devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası tarafından değil, yediden yetmişe bütün toplum tarafından gönderilmekte olan bu yardımların Kazakistan’ın COVİD-19 salgını ile mücadelesinde güç ve şifa vermesini temenni ederek, Türkiye’nin her zaman Kazakistan’ın yanında olduğunu vurguladı. 6 Temmuz’da Erdoğan’ın Aksakal Nursultan Nazarbayev ile yaptığı telefon görüşmesi üzerine verdiği talimat sonrası gerçekleştirilen en kapsamlı yardım paketini göndermekte olduğunu ifade eden Kıran, 13 Temmuz Kazakistan’da Ulusal Yas Günü olması dolayısıyla Kazakistan halkının acısını paylaştığını belirterek COVİD-19’dan hayatını kaybedenler Allah’tan rahmet ve hasta olanlara acil şifa dileklerini iletti.

Türkiye’den Kazakistan’a yapılan bu insani yardımların daha önce Türkiye Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly tarafından imzalanan “Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” çerçevesinde gerçekleştiği bilgisi de paylaşılmaktadır.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir