Karabağ Antlaşması’nda Kazanan Kim? Antlaşmanın Azerbaycan İçin Kazanımları

338 0

27 Eylül’den bu yana Azerbaycan ordusu ilerleyişini hızlandırarak Dağlık Karabağ içerisinde yer alan tarihi Şuşa şehrini almıştı. Artık Hankendi’ye 5-10 km’lik mesafede kalmış ve Hocalı kasabasının merkezine girebilmenin de önü açılmıştı. Beş şehir 4 kasaba, 300’e yakın köy işgalden azat olunmuştu.

Azerbaycan kazançları açısından bakınca,

 1. Nahçıvan’dan açılacak karayolu/koridor vasıtasıyla,-Türkiye, Azerbaycan ile sınır oldu (ki zaten Nahçıvan zaten Azerbaycan toprağıdır.) Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü sağlandı (Bakü’de, Şeki’de, Kazak’ta oturan bir Azerbaycanlı, Ordubat’a, Keleki’ye doğrudan gidebilecek. )Savaşmadan/zayiat vermeden, mermi atmadan Kelbecer, Laçın, Ağdere kurtarıldı (Madrid ilkeleri ile ortaya konulan söz konusu 7 rayonun 5+2 şeklinde boşaltılmasının somut hali).
 2. Yenilemez denilen Ermenilerin bir toz gibi savurulduğu, 30 yıllık tahkimatlarını yerle bir edildiği, Azerbaycan Ordusunun savaşma azmi ve kararlılığı tüm dünyaya gösterildi ( Paşinyan, anlaşmanın “kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu” ifade etti.).
 3. Azerbaycan içerisinde oluşturulan sözde Karabağ Cumhuriyeti tarihe karıştı (Bu anlaşmada Dağlık Karabağ’ın statüsü hakkında tek bir kelime yoktur).
 4. Rusya Ermenilerin kısmen de olsa (sorosçu paşinyan’ın) cezalandırılmasını sağladı.
 5. Rusya, Azerbaycan Türklerine yardım ettiğini gösterdi.
 6. Türk silahlarının ne kadar etkili olduğu test edildi.
 7. Ermeni ordusu kendisi en az 10 yıl toparlayamayacak.
 8. 5 yıl içerisinde kazanmadığımız/alamadığımız topraklarda Ermenilerin yaşamayacağı buraları terk edeceği beklentisi.
 9. 30 yıldır zaten hiçbir kazancımız yoktu en azından 7 ili kurtardık.
 10. Asla ve asla Nahçıvanla bağlantı kuramazdık bu vesile ile bunu da kazandık.
 11. Karabağ haricinde olup ta işgal edilen 7 kasaba da kurtarıldı

Azerbaycan’ın kayıpları açısından bakınca;

 1. Laçın Koridoru’na paralel bir koridor/yol ile kendi toprakları içerisinden (sözde Karabağ Cumhuriyeti toprakları olarak adlandırılan Hankendi, Hocalı, Hocavend, Ağdam’da), ermenistan’a bağlandı ( üç yıl içinde, başkent Hankenti’ni (Stepanakert) Ermenistan’a bağlayacak olan Laçin koridoru üzerinden, bu yolu kontrol edecek barış güçlerinin daha fazla konuşlandırılması için yeni bir yol inşa edilecek.).
 2. Hankendi, Hocalı, Hocavend, Ağdam kaybedildi. 26 yıl süren eski statünün hamisi yeni statünün de hamisi oldu. Yeni denklemde Karabağ’ın Şuşa şehri ve işgal altındaki 3 vilayet Azerbaycan’a geçerken Ermeni tarafı da özerk Karabağ toplam yüzölçümü kadar bir sahaya hakim bırakıldı (Karabağ’daki temas hattı boyunca Rusya’nın barış güçleri konuşlandırılacaktır).
 3. 20.000’den fazla kayıp veren ermeni ordusu yok olmaktan kurtuldu.
 4. 1992’de Elçibey’in Azerbaycan’dan çıkardığı rus ordusu, Azerbayca’ın izni/onayı ile Azerbaycan topraklarına yerleşti. (Rusya Federasyonu barışı koruma birliği, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılacak hemde özel kuvvetleri,  toplamda yaklaşık 2 bin asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı ve 380 araç ile askeri malzeme parçaları bölgede olacak.)
 5. Azerbaycan içerisinde, Azerbaycan’a düşman bir (belki 100.000 civarında insan) unsur bırakıldı.
 6. Türk barış gücü askerleri Dağlık Karabağ’da, ateşkesi gözlemleyecek bir gözlem noktasında olacak ancak bu gözlem noktası da Dağlık Karabağ’ın dışında olacak)
 7. Bundan sonrası her şey Rusya’nın inisiyatifine bırakılmış oldu.
 8. Bu şartlar altında 2. Karabağ Savaşını Azerbaycan kazandı. Karabağ Ermenileri Azerbaycan egemenliğinde ancak hakları Rusya’nın güvencesinde topraklarında kalacaklar.
 9. Ermenistan, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında insan, mal ve taşıt ulaşımına dair gerekli yolun açılmasına izin verecek. Bunun kontrolünü de Rusya yapacak (rus FSB’si ne kadar iyi davranacak göreceğiz). Bu Türkiye’nin Nahcivan üzerinden Azerbaycan’a ulaşabilmesi demek.
 10. İran, içerisinde yaşayan Türklerin psikolojik ruh yüksekliğine ket vuruldu.
 11. Türklerin savaşta kazandıklarını masada kaybetme alışkanlıkları bir kez daha ortaya çıktı.
 12. Rusya, çok eleştirse de ermenilerin yanında olduğunu gösterdi.
 13. 1 milyon kaçgın göçkün Azerbaycan Türk’ü elini kolunu sallayarak eski topraklarına dönemeyecek.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 5 kent merkezi, 3 kasaba ve 240 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

Peki,

Hocalı’m, Han’lar şehri olan Hankendim, Hocavend’im, Asgeran’ım olmadan, Ruslar, “Rus Barış Gücü” adıyla, ELÇİBEY’İN KARABAĞ’DAN kovduğu, 45 gün savaştığı ve şehit olduğu topraklarımıza gelmesine sevinmeli miyiz?

Ne Şuşa ne Cebrayıl ne de diğerleri, 5+2 vardıysa niye, niye benim onun, o birisinin bu birisinin kardeşlerini toprağa gömdük?

ermeni yetmiyordu rus ta mı gelsin istendi?

Bu antlaşma;

-işgalci yunanın Eskişehir’de, Bursa’da, Ayvalık’ta kalması,

-İngiliz barış güçlerinin Eskişehir -İzmir oradan da yunana bağlanması,

-İngiliz barış güçlerinin burayı kontrol etmesi,

-karşılığında Manisa’nın kurtarılmasıdır.

İzmir ile Ankara’ya yol yapılması gibi bir zaferdir.

Bu antlaşma ermeninin yaşamadığı, Hocalı, Asgeran, Hankendi’nde rus birliklerinin kalıcılığıdır.

Yukarıda yazdıklarımı barış istemeyen biri olarak değerlendirebilirsiniz.

Sadece biraz düşünmenizi istiyorum.

O kadar…

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir