İYİ Parti İzmir Milletvekli Aytun Çıray; Mavi Vatandan Vaz mı Geçtiniz ?

794 0

İYİ PARTİ MİLLİ GÜVENLİK POLİTİKALARI BAŞKANI,

İZMİR MİLLETVEKİLİ AYTUN ÇIRAY’IN

BASIN AÇIKLAMASI

( 30 TEMMUZ 2020 )

İKTİDAR SÜRELERİNİ UZATMAK İÇİNMİLLİ GÜVENLİĞİMİZ KUMAR MASASINA SÜRÜLDÜ

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, sismik araştırma gemimiz Oruç Reis’in bölgedeki çalışmalarına donanma desteğinden vazgeçilmesine Yunanistan’ın tepkisi üzerine Antalya limanına demirlemesine ve askeri faaliyetten vazgeçilmesine sert tepki gösterdi.

Çıray açıklamasında, “İktidardaki zihniyetin dış politikada attığı adımların esasen tek hedefi vardır. Bu da Türkiye’nin milli güvenliğinin zarar görmesi pahasına ideolojik hedefleri için iktidarlarının süresini uzatmaktır. Bu iç politikaya endeksli dış siyaset ne yazık ki pazarlık yapılan dış güçlerin de çıkarınadır. Oruç Reis Araştırma Gemisinin Doğu Akdeniz’de Meis Adasının 180 km açığında hidrokarbon kaynaklarını keşfetmek için yapacağı araştırma seferinin durdurulması bunun ibret verici bir doğrulamasını teşkil etmektedir. Türkiye için bir beka sorunu ortaya çıkaran temel faktörlerden birisi de işte bu dış politika anlayışıdır. Yani AKP zihniyeti milli güvenliğimizi kumar masasına sürmüştür”dedi.

Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Çıray devamla şunları söyledi: “Sismik araştırma gemimizin Doğu Akdeniz’de ‘Mavi Vatan’ konsepti içinde çıkacağı araştırma gezisine Yunanistan haksız bir şekilde tepki göstermiştir. Yunanistan, bölgede kendine ait herhangi bir MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) ilanı olmamasına rağmen karşı hamle olarak Meis adasına istinaden hukuki mesnetten yoksun olarak o deniz alanı benim yaklaşımıyla karşı NAVTEX ilan etmiştir”

YUNANİSTAN TÜM EGE DENİZİNİ İSTİYOR

“Bu hamlenin mantığı gayet açıktır; kendi anakarasından çok uzakta ve ortay hattın doğusunda bulunan, ancak Türk anakarasının hemen yanıbaşındaki Meis adasının kıta sahanlığı mevcudiyeti iddiasıyla bu bölgede yaklaşık 50 bin kilometrekarelik alana sahip olmak, bu vesileyle ayni gerekçeyle tüm Ege’ye sahip olma emelini AB’ninde yardımıyla hayata geçirmektir.

Bilindiği üzere bu gelişmeden sonra Türkiye, hukuken haklı olması ve kıyaslanamayacak gücü sayesinde mutlak bir durum üstünlüğü yakalamışken önce bölgeye deniz gücü göndermiş bilahare Alman şansölyesi Merkel’in telefon görüşmesinden sonra bu gücü utanç verici bir şekilde geri çekmiştir.”

MAVİ VATAN’DAN VAZ MI GEÇTİNİZ?

Bu arada konu ile ilgili olarak da ABD Dışişleri’nin de tarafları itidalli yada ölçülü ve tutarlı davranmaya davet ederek, faaliyet icra edilen bölgeye TARTIŞMALI (disputed) sular demesine dikkat çeken Aytun Çıray, bu gelişmelerden sonra Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın’ınErdoğan’a atfen söylediği, “Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalarına devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın” sözlerinin Ege ve Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi tehdit ettiğini ileri sürdü.

Çıray sözlerine devamla, “Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Sayın Erdoğan’a atfen yaptığı açıklamaTürkiye’nin tezleri için menfi sonuçlar yaratacaktır. Bu Kıbrıs’ta ve Libya’da verdiğimiz şehitlerin ruhlarını muazzep eder.Çünkü, Libya ile imzaladığımız ve halkımıza‘Mavi Vatan’olarak yansıtılan mutabakat muhtırası da bu sözlerle tartışmalı hale gelmiştir. Açıkça soruyoruz; ‘Mavi Vatan’dan vaz mı geçtiniz?” dedi.

EGE ADALARINI SİLÂHDAN ARINDIRACAK MISINIZ?

“Neler oluyor? Hangi sözler üzerine Oruç Reis sismik araştırma gemisini Antalya’ya demirlediniz? Meis’in kıta sahanlığını tanıyacak mısınız? Tartışmalı bölgelerden kasıt nedir? Yunanistan’ın son dönedeki Türkiye’nin sessiz kalmasından da cesaret kazanarak ivmelendirdiği egemenliği anlaşmalarla devredilmemiş ada adacık ve kayalıklardaki (Egeaydak) bayrak çekme ve yapılaşma ve silahlandırma faaliyetleri mi tartışılacaktır?” sorularını gündeme getiren İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray sözlerini şöyle tamamladı:

“Yoksa Yunanistan’ın karşı tarafında ve yanıbaşımızdaki Meis adasının kıta sahanlığı ve buna bağlı olarak Egenin Yunan denizi olması mı tartışılacaktır? Veya ilan etmek istediğimiz MEB’in sınırları ve hukuki durumu mu tartışılacaktır?

Tüm bu konuların hiçbiri tartışmaya açılamaz ve her birindeki Türk tezleri sonuna kadar haklıdır. Bunları tartışmaya açmak Türkiye’nin yüksek menfaatlerine aykırıdır.”

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir