İYİ Parti Grup Başkan Vekili Türkkan: Bu Bayramda da Milletimizin Yüzü Gülmedi

463 0

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ, KOCAELİ MİLLETVEKİLİ

LÜTFÜ TÜRKKAN BASIN TOPLANTISI

29 TEMMUZ 2020

TÜRKİYE’NİN KARANLIKLARA DOĞRU KOŞMASINI SAĞLAYAN BİR KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Bugün sabahın erken saatlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye’nin biraz daha karanlıklara doğru koşmasını sağlayan bir kanun teklifini kabul etti. Bu Türkiye’nin karanlıklara koşuşunun miladıdır. Bundan sonra hiçbirşey Türkiye’de eskisi gibi olmayacak. Kişisel özgürlükler, ifade özgünlüğü, Anayasanın kişilere verdiği her türlü özgürlüğün önünde engel koymakta hiçbir beis görmeyen Ak Parti dün en sonunda insanların nefes almak için son kale olarak baktığı sosyal medyayı kapattı. Bu nedir biliyor musunuz 4,5 saniye sonra ulaşan twiitiniz bundan sonra 8,5 dakikada gidecek, milyonlarca twitter kullanıcısı olduğunu düşünürseniz bu bazen bir güne bile tekabül edebilecek.

Bu sadece biz kapatmıyoruz ama bazı kısıtlamalar getiriyoruz demenin Türkçesi. Bu Türkçe değil; bu Arapça, bu Çince, bu Korece. Yani dünyada bunu uygulayan üç ülke vardı Çin, Kuzey Kore ve İran dördüncü de Türkiye oldu. Türk milliyetçisi olarak Türkiye’ye yapılanların Türkiye’de yaşayanların hakkı olmadığını düşünüyorum. Bir şeyi unutuyorlar yasaklarla dünyada başarılı olmuş hiçbir iktidar yok. Göreceksiniz bu yasak iktidarın ömrünü dahada kısaltacaktır. 

BU BAYRAMDA DA MİLLETİMİZİN YÜZÜ GÜLMEDİ

Hepimizin malumu önümüz bayram. İktidarın millete zehirettiği bir başka bayrama daha giriyoruz. Nedir bayram? Bayramlar yüce rabbimizin biz kullarına birer armağanıdır.Bayram, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği, sevinç ve neşe kaynağı günlerdir.

Bayramlarda fakirler, garipler ve çocuklar sevindirilir, yardıma muhtaç kimselere yardım elleri uzatılır, yardımlaşma ve dayanışma tezahür eder.Maneviyatı, mutluluğu, huzuru ve bereketi paylaşırız.Bu yüzden, büyük sevinçleri bile “bayram etmek” ile ifade ederiz. Bu bayramda da milletimizin yüzü gülmedi.İstihdam yok, iş yok, aş yok. Hayat pahalılığı almış başını gitmiş.İnsanlar işsiz, faturalarını, kiralarını ödeyemez halde.Vatandaş endişeli, kara kara düşünüyor.Çocuklar arife günü için babalarının yolunu gözlüyor. Ama babaların elleri boş. Anneler bayram sofrası kurmak istiyor. Ama mutfaklar boş.

Nereden bakarsak bakalım, ülkemiz fakirleşiyor, yoksulluk gittikçe artıyor.Fiyatlar aldı başını gitti. Et yiyebilenlere zengin gözüyle bakılıyor. Baklava, börek fiyatları el yakıyor. Evimde yapayım desen unuydu, yağıydı, şekeriydi…Bunları bir araya getirebilmek içinde bir çuval para lazım. Meyve, sebze ateş pahası. Elektriği, suyu, yakacağı, çocukların masrafları, borç harç. Çalışan kesim bile sıkıntıdaykenmilyonlarca işsizde cabası.Halleri perişan.Hal bu iken, neye bayram edelim.Ne evler var sofrasına et bile girmeyen. O evde çocuk olmak, baba olmak ne kadar zor düşünün biraz.

Biz çocukken bayram günü bayramlıklarımızı, yeni iskarpinlerimizi giyecek olmanın heyecanını yaşardık. Arife günü gece o heyecanla uyuyamazdık. Şimdi o heyecan var mı? Yok.Neden yok?Çünkü geçim derdine düşen insanların bayramı düşünecek hali yok. İnsanımızın karnı aç. Evine ekmek götüremiyor.Aç mısın açıkta mısın, işinden mi oldun, kapı önüne mi konuldun, işyerini mi kapattın. Bunları sormak hiç akıllarına gelmiyor.

Bu bayram yine insanımız boğazından kısmak zorunda kalacak.Bu sene bayram sofrası, yine fukara sofrasına dönüşecek.Millet aç, millet yoksul.Millet işsiz ve her geçen gün daha da yoksullaşıyor. Vatandaşın bayramı düşünecek hali yok.

Kurban Bayramı haftasındayız ama piyasada yaprak kımıldamıyor. Esnaf adeta kan ağlıyor. İş yerinin kirasını, Bağ-Kur primini, işçisinin sigortasını, elektrik faturasını dahi ödeyemiyor.Yandaş medyada, kanallarında, gazetelerinde, köşe yazılarında sürekli aynı başlıklar.Emekliye müjde. Esnafımıza kredi. Çiftçimize destek. İnsanların umudu vardı. Ama artık o umut da kalmadı. Umudu çalınan insan, ruhun terk ettiği beden gibidir. Ülkeler için kaybolan gelecektir.

18 yıllık Ak Parti iktidarının 85 milyon vatandaşımızın umutlarıyla nasıl oynadığını anlamanız için size bir hikaye anlatmak istiyorum.Padişah kalede yürürken, soğukta nöbet tutan askerin yanına gitmiş. İncecik kıyafetlerle nöbet tutan askerden çok etkilenmiş ve sormuş: “Üşümüyor musun bu kıyafetle?”“Hayır” demiş asker ve eklemiş “Ülkem için buradayım, üşümeye hakkım yok.”Aldığı yanıt padişahı öyle memnun etmiş ki askeri sevindirmek istemiş.Padişah askere dönmüş ve “Ayağa kalk ve dile benden ne dilersen.”demiş.Asker doğrulmuş,“Sadece sağlığınızı dilerim padişahım”Padişah “Sağol, ama yine de ben bir şey yapmak isterim. Kabul edersen yarın sana yünden örülmüş, seni hiç üşütmeyecek bir yelek göndereceğim” demiş.Ve oradan ayrılmış.

Ertesi gün öyle çok işle uğraşmak zorunda kalmış ki padişah, askere verdiği sözü unutmuş.İki gün sonra da muhafızlar sabah denetlemesinde hükümdarın yün yelek sözü verdiği o askeri nöbet yerinde soğuktan donmuş olarak bulmuşlar.Elinde sıkı sıkıya tuttuğu kağıtta bir not varmış:“Hükümdarım, ben soğuğa alışkındım; ama sizin beni sıcak tutacak yelek vaadiniz direncimi kırdı, ölüm sebebim oldu”

EKONOMİNİN İYİYE GİTTİĞİNE DAİR ÇİZİLEN TOZPEMBE TABLOLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

İşte bu hikayedeki askerin başına gelenle, esnafın ve çalışanın başına gelen aynı.Ekonominin iyiye gittiğine dair çizilen tozpembe tabloların gerçeği yansıtmadığı, Kurban Bayramı haftasında bile esnafın işlerinin durgun gitmesinden belli. Bayramdan sonrası için de esnafın umudu yok. Dükkanlar hızla kapanıyor. Son 2 yılda 2 milyondan fazla istihdam kaybı yaşandı.Bu rakama turizm ve hizmet sektöründe yaşanan kayıplar dahil değil.

Şuan pandemi nedeniyle özellikle Akdeniz Bölgesi’nde kapalı olan yüzlerce oteli, o otellerde çalışan on binlerce insanı ve otellerle çalışan işletmeleri düşünün. Turist gelemediği için kapalı olan işletmeleri düşünün. Sonuç tam bir yıkım.

Emekli, memur ve işçilerde de para yok ki, alışveriş yapsın, esnafa katkı sunsun.Koronavirüs salgını nedeniyle iş yapamaz hale gelen ve ümidini bayram alışverişine bağlayan esnafımız hayal kırıklığı yaşıyor. Esnaf fiyatları artırmadan satmaya, tüketici ise cebindeki paraya göre hareket etmek istiyor.

Gerçekten, bu yılın Kurban Bayramı esnaf açısından da, vatandaş açısından da çok zor geçecek.Allah ülkemize bir daha böyle sıkıntı dolu bayram yaşatmasın…

Bu sene kurbanlık fiyatlarına bakıyoruz, küçükbaş hayvan 800 TL ile 3.500 TL arası, büyükbaş hayvan ise 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Ama bu bayram çok farklı, vatandaşın bırakın kurbanlık almayı,cebinde parası yok.Ekonomik nedenlerle son yirmi yılda aile başına en az kurbanın kesileceği bir bayram yaşıyoruz.

Bu bayramda besicilerin de hali perişan. Kurban satışlarından hiç memnun değiller.Satamadıkları kurbanlıklar ellerinde kaldı.

Çiftçinin hepsi zaten borçlu. Borcu olmayan çiftçi yok.  Ya yem borcu var ya da kredi borcu.Bir torba yem 100 TL. Hayvanları sattıklarında bile 12 ay boyunca  saman ve yemin fiyatını çıkaramıyorlar. Ne istiyor çiftçi, ne diyor besici?“Girdi maliyetlerine bir çare” diyor.

Refah seviyemiz güya artacaktı. Yoksulluk azalacaktı. 2018 yılı Kurban Bayramı’nda açlık sınırı 1863 liraydı. Bu seneki Kurban Bayramı’nda açlık sınırı 2 bin 406 lira oldu.

Dikkat ettiyseniz, 18 yıllık Ak Parti iktidarında yaklaşan her bayrama biraz daha fakir, biraz daha yoksul olarak giriyoruz.Emeklilerin ve yaşlıların da bu bayramı gönüllerince yaşamaları mümkün değil. Bildiğiniz gibi emeklilerimize verilen bayram ikramiyesine 2018 yılından beri hiç zam yapılmadı.Bayram ikramiyesi 6 bayramdır hiç değişmedi. 2017’de bayram ikramiyesi ile 4,5 çeyrek altın alınırken, bugün 1,5 çeyrek altın alınabiliyor.Emeklilerimiz bırakın kurbanlık almayı, çocuklarına, torunlarına harçlık bile veremiyorlar artık.İktidar yapacağı üç kuruş zammı emeklisine çok görmemeli ve bunun için bir adım atmalı böylece milyonlarca emekli ve onların ailelerini sevindirmeli.

Vatandaşımızın mahcubiyeti ve hayal kırıklığı artıyor.Ak Parti İktidarı 18 yılda milletimizin maneviyatını sömürdüğü gibi, bayramların ruhunu da söktü aldı.

TÜRKİYE 2023’Ü GÖREMEDEN SEÇİME GİDECEKTİR

Milletimize sözümüz olsun, hep söylüyorum Türkiye 2023’ü görmeden bir seçime gidecektir. bir dahaki Ramazan’a daha huzurla, bir sonraki Kurban Bayramı’na daha afiyetle gireceğiz.Bir sonraki bayram milletimizin bereketini kaçıran Ak Parti iktidarı tarihe karışmış olacak.

Bu vesile ile Mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor, bayramın; ülkemiz, tüm İslam Alemi ve milletimiz için hayırlar getirmesini diliyorum.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir