İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan ; Atatürk’ün Türk milletine bağışladığı Yalova’daki Çiftliğin Millet Bahçesine Dönüştürülmesine Soru Önergesi verdi.

518 0

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan , Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

Bursa Milletvekil Erozan’ın Soru Önergesi ;

Atatürk’ün şahsi imkanlarıyla satın alıp Türk milletine bağışladığı Yalova’daki Çiftliğin Millet Bahçesine dönüştürülme teşebbüsünü öğrenmiş bulunmaktayız. “YALOVA BENİM KENTİM” diyerek kente özel bir alaka gösteren Atatürk 1929 yılında Yalova’da Millet Çiftliği ve Baltacı Çiftliği olmak üzere iki adet çiftlik kurmuş ve bu çiftlikler daha sonra bedelsiz olarak hazineye bağışlanmış, 1938 yılında da Devlet Üretme Çiftliklerine devretmişti ve bu çiftliklerin amacı ülkede tarımın geliştirilmesine katkı sağlamak ve Türk çiftçisine modern tarım tekniklerini öğretmekti. 1961 yılında tarımsal Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere millet çiftliği arazisi üzerinde bugünkü adıyla Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü kurularak faaliyete geçmiştir.

Fakat daha önce bazı bölümleri imara açılan Yalova’daki çiftliğin bir bölümü şimdi “Millet Bahçesi” yapılmak üzere tarımsal üretimin dışına itilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Danıştay’ın bu konuda emsal teşkil edecek nitelikte verdiği karara rağmen.

03.05.2005 tarih ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi kullanım kanununun 13.maddesi gereğince “Mutlak tarım arazileri özel ürün arazileri dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz.” şeklindedir.

Yaklaşık 1200 dekar alanda faaliyetlerini sürdüren Araştırma Enstitüsünün 1474 ada,12 parselde bulunan 113,4 dekar arazisi üzerinde Millet Bahçesi kurulması için girişimler başlatılmış ve 20.05.2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsisi yapılmıştır.

Sözü edilen arazi 1. Sınıf tarım arazisidir. Arazinin tarım dışı amaçlara tahsis edilmesi ülke ekonomisine tarımsal üretime ve bu alandaki eğitime sağladığı yararı ortadan kaldıracaktır.

 

Yukarıda bahsettiğim durumlara istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yanıtlanmasını talep etmekteyim:

  1. Bahsi geçen çiftliklerin Millet Bahçesi yapılması için şahsınız veya Bakanlığınız tarafından herhangi bir onay verilmiş midir..?
  2. Eğer böyle bir kararda imzanız var ise Danıştay’ın bu konuda emsal teşkil eden kararı bulunmasına rağmen böyle bir karara imza atmış iseniz bunu hukukun üstünlüğü ilkesi ile nasıl bağdaştıracağız..?
  3. Özellikle tarımın stratejik önemi dikkate alındığında bu talan kararı sektöre yeni bir darbe teşkil etmeyecek midir..?

 

 

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir