İsrail’den ‘balon’ misillemesi: Gazze’ye yakıt yok

426 0

İsrail, 2007’den beri kara ve deniz ablukası altında tuttuğu Gazze’ye yakıt ikmalini durdurdu. Karara gerekçe olarak, Gazzelilerin ablukaya dikkat çekmek için uçurduğu yanıcı balonların sınırda yangın çıkarması gösterildi. İsrail’in kararı sonrası derinleşecek yakıt sıkıntısı nedeniyle, 2 milyon kişinin yaşadığı bölge elektriksiz kalabilir.

DUVAR – İsrail hükümeti, Gazzelilerin 2007’den bu yana devam eden ablukaya dikkat çekmek için uçurduğu yanıcı madde içeren balonları gerekçe göstererek bölgeye yakıt ikmalini durduracağını açıkladı. İsrail hükümetinden yapılan açıklamada, son günlerde İsrail’e ablukayı hafifletmesi için baskı yapma amacıyla uçurulan balonların, sınır bölgesinde çiftlik alanlarında yangın çıkarması gösterildi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yakıt ikmalinin yanıcı madde içeren balonların sürekli olarak uçurulması ve bu durumun ‘güvenlik istikrarını bozması’ gerekçesiyle durdurulduğu belirtildi.

Karar, 2 milyon kişinin abluka nedeniyle enerji için İsrail’e bağımlı yaşamak zorunda bırakıldığı bölgede tepkiyle karşılandı. Bölgede şu an altı saat elektrik verilip 10 saatlik kesinti yapılması gerekirken, İsrail’in kararının elektrik sıkıntısını daha da derinleştireceği belirtiliyor.

‘ELEKTRİK SANTRALİ KAPANABİLİR’

Gazze’nin tek elektrik dağıtım şirketinin yetkilisi Muhammed Thabet, İsrail’in yeni kararı nedeniyle bölgedeki tek santralin kapanabileceğini ve daha fazla kesinti yaşanacağını söyledi. Bölgeyi yöneten Hamas’ın sözcüsü Fevzi Barhum da İsrail’in adımını Gazze’nin ekonomik sıkıntılarını derinleştirecek bir saldırganlık adımı olarak niteledi.

SRAİL, BM’YE BAĞLI OKULU VURDU

Öte yandan İsrail, dün gece balonların uçurulmasını gerekçe göstererek Hamas’a ait olduğu belirtilen bazı noktaları hava saldırısı ve tanklarla vurdu. Saldırılarda hasar gören yerlerden biriyse, Gazze’de Birleşmiş Milletler’e bağlı bir okul oldu. BM’den yapılan açıklamada, saldırı sırasında okulun boş olduğu ve yaralanan olmadığı belirtildi. İsrail ordu sözcüsü ise haberlerin araştırıldığını duyurdu.

GAZETEDUVAR

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir