HAYDUT DEVLET ERMENİSTAN KÖŞEYE SIKIŞTI..!

408 0

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ işgalinin kısa tarihçesi…

Ermenistan’ın haksız işgalinin kökeni 20.yüzyılın ilk çeyreğine kadar dayanıyor.Öyle ki Sovyetler Birliği döneminde,Stalin tarafından, birlik ülkelerinden olan Azerbaycan’ın sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da özerk bir Ermeni bölgesi oluşturulmak istenmişti.Bu kararın üzerine Ermeniler toplu olarak Dağlık Karabağ’a yerleştirilmeye başlandılar.Peki bu provakatif ve hukuksuz kararın sonuçları olmayacak mıydı?İşte bugün bu kararın başlattığı ve bugünlere getirdiği sonuçları yaşıyoruz.

Tarihte her millete nasip olmamış ve eşi benzeri görülmemiş bir zafer olan Kurtuluş Savaşı zamanlarında olduğu gibi(biliyorsunuz ki Ermeniler o zaman da Doğu Anadolu bölgemizde beyhude özerklik hayallerine kapılmış ve ülkemiz üzerinde emperyal hedefleri olan devletlerin kuklası olarak kullanıldıklarını fark edememişlerdi) Ermeniler yine Stalin’in bu kararını  özerklik emellerine bir fırsat olarak görmüşlerdi.Hal böyle olunca savaş kaçınılmazdı ve öyle de oldu.Zira bir ülkenin toprağını göz göre göre işgal etmekten daha mühim bir savaş sebebi olamazdı.

Rusya ve Avrupa’dan medet uman Ermenistan

O dönemde görüldüğü gibi Rusların desteğiyle hareket eden Ermeniler bugün de Rusların ve Avrupa devletlerinin desteğine güvenmektedirler.Öyle ki cephede ağır yenilgiler alan ve askerlerinin büyük moral-motivasyon düşüklüğü yaşadığını gören sözde Dağlık Karabağ başkanları Harutyan; Avrupa’dan bize destek gelecek dişinizi sıkın,dayanın sözleriyle cepheden kaçmayı düşünen askerlerini cephede tutmaya çalışmaktadır.Hatta birkaç gün önce cepheden gelen bir görüntü askerlerinin kaçma isteğinin apaçık bir örneğiydi.Uluslararası kamuoyunda Türkleri barbarlıkla suçlayan Ermeni komutanların, askerlerinin mevzilerini bırakıp kaçmamaları için ayaklarını zincirledikleri ortaya çıktı.[1] 

Ancak askerlerinden önce kendisinin panik ve korkusu Azerbaycan’ın haklı mücadelesinde büyük bir aşama kaydettiğini ve düşmanı kararlı ve etkin bir şekilde nasıl püskürttüğünü gözler önüne sermektedir.Bunun için kendi sözlerinden pek çok örnek verilebilir ancak belki de en çarpıcı örneği olarak daha bir gün önce Türk yapımı SİHA’lardan kaçmak için sığınağa kaçtığı bilgisi haber sitelerine ulaştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının paylaştığı görüntülü haberde, cephedeki gece boyu süren gergin çatışmaların, Azerbaycan ordusunun üstünlüğü ile devam ettiği kaydedildi.Operasyonlarda Türkiye üretimi SİHA’larla hedeflere nokta atışı yapan ve büyük zayiat verdiren Azerbaycan Ordusu, Ermenistan Ordusu’nun yanı sıra, sözde komuta kademesini de paniğe sevk etti.Sözde Karabağ lideri Arayik Harutyan, Türk SİHA’larına hedef olmamak için beraberindekilerle birlikte bir sığınakta görüşme gerçekleştirirken görüntülendi.[2] 

Ancak Ermenistan’ın çatışmalardaki çaresizliği bununla da sınırlı değil.Azerbaycanlı kardeşlerimize karşı sahada bir varlık gösteremeyen Ermeniler sivil yerleşim yerlerini hedef almaktalar.Apaçık savaş suçu olan ve savaş hukukunda bile yeri olmayan bu saldırılar Ermenistan’ın ne kadar zavallı bir savaş stratejisi uyguladığını göstermektedir.Aslında Ermenilerin bu tutumunu 26 Şubat 1992’deki Hocalı katliamından da tecrübe etmiştik ki bu katliam yine Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan toprağı olan Hocalı’da gerçekleşmiş ve aralarında çoğunlukla kadın ve çocukların olduğu 613 kişiyi toplu şekilde katletmişlerdi.

Ermenistan’ın hukuksuz saldırılarına karşı Dünyanın sessizliği ve kara propaganda örneği…

İnsanlıktan nasibini almamış haydut devlet Ermenistan,işlediği insanlık suçlarına bugün yenilerini eklemektedir ve yine maalesef dünya bu suçlara karşı sessizliğini korumaktadır.Dünyanın ses çıkarması için daha ne olması gerekmektedir? İşlerine geldiği taktirde ”İnsanlık timsali” olan Avrupalı devletler bırakın ses çıkarmayı olayları örtpas etmeye çalışmaktadır.

Sivil yerleşim yerlerine füzelerle saldıran Ermenistan uluslararası kamuoyunu haksız bir şekilde yanına çekmeyi planlarken kendi tuzağına yine kendisi düştü.Her geçen gün daha çok köşeye sıkışan Ermenistan yalan propaganda uydurarak Rusya’nın desteğini almaya çalışmaktadır.

Karabağ’da binlerce asker ile 2 milyar dolarlık askeri araç ve teçhizat kaybeden Ermenistan, Hristiyan dünyasının desteğini almak için PKK aklıyla hareket edip kendi kilisesini vurdu. Şuşi kentindeki tarihi kiliseyi bombalayan Ermeniler, Azerbaycanlıları suçlayıp fotoğrafları dünyaya servis etti. Azerbaycanlılar saldırıyı yalanlarken Ermenilerin kirli oyunu ortaya çıktı.

Azerbaycan Türkü sivilleri bombalayarak panik oluşturmak istediklerini canlı yayında duyuran Ermeniler, Karabağ’da Azerbaycan ordusuna karşı yaşadıkları hezimeti durdurmak için Hristiyan dünyasından bekledikleri yardımı alamayınca terör örgütü PKK/YPG’lilerin aklıyla kirli bir oyuna girdi.Dağlık Karabağ’ın başkenti olarak lanse edilen Şuşi kentindeki “Tarihi Surp Ghazanchetsots Ermeni kilisesi Azerbaycan’a ait savaş uçağınca vuruldu. Azerbaycan bombaları nedeniyle kilise hasar gördü ve kubbesi de kısmen yıkıldı” şeklinde yalan açıklama yapan Ermenistan hükümeti, fotoğrafları da sosyal medyadan yayımladı.

Ermeni hükümeti, resmi Facebook sayfasında yapılan açıklamada ayrıca Şuşi kentine düzenlenen saldırıda bir Rus, bir Ermeni gazetecinin de yaralandığı belirtildi. Ancak Azerbaycan, kilisenin vurulmasından sorumlu olduğu suçlamasını geri çevirdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu olayın Azerbaycan ordusunun askeri eylemleriyle hiçbir ilgisi olmadığı” belirtildi. Bakanlık, Azerbaycan ordusunun tarihi, kültürel ve özellikle de dini yapı ve anıtları hedef almadığını vurguladı.[3] 

Bu yazının amacı savaşmayı bile doğru düzgün beceremeyen haydut devlet Ermenistan’ın Dağlık Karabağ çatışmalarındaki acziyetine vurgu yapmak ve bu çatışmalardaki zayiatını belirtmekti.Bunların yanı sıra kısa bir tarihsel perspektiften bakarak olayların nereden nereye geldiğini ve Azerbaycan’ın tamamen haklı olan davasında elbet hakkı olanı alacağının delillerini örneklerle göstermekti.

İki Devlet Tek Millet şuuru içinde olduğumuz ve bunu ilelebet yaşatacağımızı tekrar tekrar belirttiğimiz bugünlerde gerek Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan yetkililerinin bu konudaki görüş birliği, gerekse Azerbaycan ve Türkiye vatandaşlarının yekpare olarak desteklerini birbirlerinden esirgememeleri Türkün gücünü bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.Haklı mücadelende yanındayız Can AzerbayCan yolun açık olsun…

NOT:Bu yazı konu bütünlüğünü bozmamak adına bölünmüştür.Bir diğer yazıda Ermenistan’ın hedef aldığı sivil yerleşim yerlerinin ekonomiye etkileri, özellikle doğalgaz konusunda, (Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı başta olmak üzere) ile ateşkesin esas amacı (görünen ve görünmeyen detaylarıyla) ele alınacaktır.Diğer yazıda görüşmek üzere…

[1] https://www.ensonhaber.com/gundem/ermeni-komutanlar-kacmasin-diye-askerleri-mevzilere-zincirledi

[2] https://www.ortadoguhaber.com/haberler/sozde-karabag-lideri-harutyan-siha-korkusundan-siginaga-kacti

[3] https://m.yeniakit.com.tr/haber/akil-hocalari-pkkypg-ermenilerden-kilise-oyunu-1409942.html

Kemal Özbek

Kemal Özbek

Geçmiş ve Günümüz Türk Dış Politikasına ilgili,Mavi Vatan savunucusu

Related Post

KIRK GÖKTÜRK (I)

Posted by - 10 Ağustos 2020 0
“Türk Oğuz beyleri, budunum (milletim) işitin! Üstte mavi gök basmasa, altta yağız yer çökmese, Türk budunu, ilini, töreni kim bozabilir?…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir