Dağlık Karabağ Krizi: Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Yeni Yol Haritasını Açıkladı

238 0

Dağlık Karabağ anlaşmasından sonra Ermenistan’da muhalefet tarafından sert şekilde eleştirilen Başbakan Nikol Paşinyan, yeni yol haritasını açıkladı.

Silahlı Kuvvetlerde reform planını hayata geçirmek istediğini söyleyen Paşinyan, hükümet üyelerinde değişikliğe gideceğini söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

Paşinyan, Facebook’tan paylaştığı mesajda, “Mevcut durumdan dolayı kendimi ana sorumlu gördüğümü vurgulamak isterim, ancak aynı zamanda ülkede istikrar ve güvenliği sağlamaktan sorumlu asıl kişi de benim. Bu nedenle bir yol haritası sunuyorum ve bunun uygulanması için hükümette değişiklikler başlatıyorum.” dedi.

Ermenistan Başbakanı’nın sunduğu önlemlerin çoğu, Dağlık Karabağ anlaşmasının sonuçlarının üstesinden gelmeyi amaçlıyor.

AGİT Minsk Grubu bünyesinde Dağlık Karabağ’ın statüsüne ilişkin görüşmelerin yenilenmesi planlanıyor. Bu noktada halkın temsilcileri ve siyasilerle görüşmeler yapılacak.

Önlemler arasında çatışmada ölen askerlerin ailelerine sosyal güvenceler, tutukluların Ermenistan’a geri gönderilmesi, çatışmalarda hasar gören binaların ve altyapının kurtarılması, siyasi rehabilitasyon sisteminin kurulması gibi maddeler var.

Paşinyan, Ermeni mültecilerin Dağlık Karabağ’a dönüşünün ve normal hayatın tam anlamıyla düzelmesinin önemini vurguladı.

EURO NEWS

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir