Dünyanın Çin’e toplamda 1.5 trilyon dolar borcu var

400 0

Dünyanın Çin’e toplamda 1.5 trilyon dolar borcu var, en çok borcu olan ülkeler hangileri?

Dünyanın en büyük üç ekonomisi arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Afrika ülkelerinin 2020 yılı sonuna kadar ödemesi gereken faizsiz kredi borçlarını iptal etmesi dünya ülkelerinin Çin’e olan borcunu akıllara getirdi.

Covid-19 salgını sonrası Olağanüstü Çin-Afrika Zirvesi”nde konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping) Afrika ülkelerinin bu yıl sonu vadesi dolan faizsiz kredi ödemelerini sileceğini bildirdi.

Johns Hopkins Üniversitesinin Çin-Afrika Araştırma İnisiyatifinin verilerine göre, Çin hükümeti ve bankaları, Afrika ülkelerine 2000-2017 yıllarında yaklaşık 143 milyar dolar kredi verdi.

Harvard Business Review verilerine göreyse Çin devleti ve devlete bağlı bankalarla diğer kuruluşlar dünyadaki 150’yi aşkın ülkeye bugüne kadar 1.5 trilyon ABD Doları kredi verdi.

Bu yönüyle Pekin hükümeti Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) gibi uluslararası kuruluşların borç verdiği toplam kredi miktarını da geride bıraktı.

Gelişmekte olan Asya ve Afrika ülkelerinin Çin’e yüklü miktar borcu var

Cibuti, Okyanusya ülkesi Tonga, Maldivler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kamboçya, Nijer, Laos, Zambia, Samoa, Manuatu ve Moğolistan gibi ülkeler Çin’e gayri safi milli hasılalarının yüzde 20’sinden fazla kredi borçları bulunuyor.

Afrika ülkeleri zor durumda olan ekonomilerinin düzelmesi için G-20 ülkelerine “borçlarının silinmesi ya da ertelenmesi” çağrısında bulunmuştu.

Tüm dünya GPD’sinin yüzde 5’i Çin’den geliyor

Son 20 senede katma değerli üretim yapan Çinli firmalar bu süre zarfında dünyaya en çok borç veren kurumlar olurken, dünyadaki gayri safi hasılanın (GDP) yüzde 5’ini oluşturdu.

Çin devleti OECD gibi kuruluşlara üye olmadığı için dünya ülkelerine ne kadar borç verdiği tam olarak bilinemiyor. Pekin hükümeti bu konuyla alakalı veri de paylaşmadığı için dünya ülkelerinin Çin’e olan 1.5 trilyon dolar borcunun çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Zira Moody’s ve Standard & Poor gibi ekonomiyle alakalı veri toplayan ya da Bloomberg gibi kredi veren özel sektöre odaklanan kuruluşların bu alanda kullanabilecekleri net sayısal bilgileri bulunmuyor.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir