Çin Tarihinin En İyi Generali: Zhuge Liang

386 0

Bir keşiş gibi yaşayan Zhuge Liang, münzevi entelektüel çevrelerde büyük hikmetleri ile “Çömelmiş Ejderha” olarak biliniyordu.
Liu Bei’nin ısrarları sonucu onu desteklemeye karar vermiştir.
Kızıl Kayalar Savaşını kazandırmıştır.
(Meşhur komutan Cao Cao’nun önderliğinde gelen 250.000-500.000 kişilik orduyu bozguna uğratmıştır.)

Zhuge Liang’ın destekleri sonucu, Liu Bei Ms. 221’de Shu Han Krallığını kurmuştur.

Liu Bei ölüm döşeğinde oğlunu ve krallğını ona emanet etti.Hatta oğlu iyi bir hükümdar olamazsa yerine geçmesini istedi.
Onu diğer generallerden ve siyasetçilerden ayıran şey ise, krallığına bağlılığıdır.

-İsyanları Bastırma Şekli

İmparatorun ölümünden sonra her yerde isyanlar çıktı. Zhuge Liang ise isyancıların liderlerini yakalayıp, onları güzel bir ziyafetle karşıladı.Sonrasında ise onları saldı.Bu birçok defa daha tekrarlandı, en sonunda isyancılar Zhuge Liang ile baş edemeyeceklerini anlayıp, ona itaat ettiler. Zhuge Liang ise onları oldukları bölgeye vali olarak atayıp, halkı sakinleştirmelerini istedi.

-Boş Kale Stratejisi

Shu Han askeri yetkilisinin hırsı nedeniyle önemli bir geçidi kaybetmesinden dolayı Zhuge Liang kalede mahsur kalmıştır.Yaklaşık yanında köylü ve askerlerden oluşan 2.000 kişi vardı.
Zhuge Liang ise yanına sadece enstrüman çalan iki kişi alarak gözcü kulesine çıktı.Orada ziyafet çekerek Wei ordusunu karşıladı.
Wei komutanı surlarda hiç kimsenin olmamasından dolayı, Zhuge Liang’ın tuzak kurabileceğini düşündü.Bu yüzden kuşatmayı kaldırarak geri çekildi.

Hazırlayan: Yusuf Küçükertuğrul

Tarih Kazanı

Tarih-i Harp

Savaş tarihi, büyük komutanlar ve stratejileri Türk tarihine dair mülahazalar ve Türk tarihindeki münakaşaların izah adresi.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir