Büyük Kıtlık (1845-1852)

186 0
Babasının en büyük hayali olan en büyük yenilik hamlesini, Tanzimat ıslahatlarını gerçekleştirmeye mazhar olmuş Sultan Abdülmecit

Büyük Kıtlık (Great Famine: 1845-1852) döneminde 23 yaşındaki Sultan Abdülmecit kıtlığı hususi doktoru olan Joseph sayesinde öğrendiğinde 1847’de İrlanda’ya yardım göndermek istiyor. 10,000 £ + kilolarca buğday yardımı yapılmasını uygun görüyor Padişah.

Kraliçe Victoria egemenliği altındaki İrlandalılara yalnızca 2,000 £ yardım gerçekleştirdiği için Sultan’ın bereketli gönlünden kopan 5 kat fazla yardımı “kendi verdiğinin” altında tutmasını ister. Nakdi yardım düşürülür ancak bu sefer gıda miktarı arttırılır.

1,000 £ değerindeki buğday miktarı nakdi yardımın düşmesiyle 4,000 £’e çıkıyor. Erzakı Dublin’e ulaştıran Flavio adlı İtalyan denizcinin yaşadığı aşk hikayesini ve Abdülmecit ile Victoria’nın politik mücadelesini kaleme alan C. Yılmaz Budan’ın Büyük Açlık eserini okuyun derim.

Büyük Kıtlık denilen olay kitlesel açlık ve buna bağlı demografik yapıyı da etkileyen göçe neden olacak. İrlanda’da yüksek tüketim maddesi olan patateslerde çıkan Phytophthora infestans mantarı tarladaki mahsulün %40’ına bulaştıktan sonra ambardaki %25’e de bulaşıyor.

1,000,000 insanın 7 yıl içerisinde farklı zamanlarda bu sebepten öldüğü veya hastalandığı kayda geçti. Kıtlığın sonucunda İrlanda’da Kraliçe karşıtı propagandalar artacak ve İskoçlarda olduğu gibi karşıtlık zaman içerisinde milli duyguların palazlanmasına neden olacaktır.

Kaptan Flavio’nun rotası Victoria’ya da işaret edildiği üzere Dublin olarak gözükmekte. Dublin’de gemi demirlemek üzere hazırlanırken Kraliçe’nin emriyle liman kapattırılır, sefaletin daha fazla olduğu başka bir yere yönlendirilir.

Drogheda United FC tanımı arması

Drogheda Limanı’na demirletilmesini söyler. Es kaza Sultan’ın erzak dağıtımında yardımların eşit dağıtılması konusundaki oluşacak halel endişesi de gideriliyor böylelikle. Çünkü yükün boşaltılması esnasında Türk tarafının yetkilileri izdiham yaşamıyor.

Drogheda’daki bu yardıma İrlandalılardan gelen karşılık müthiş (korkunç) derecede 1975’te İngiltere’yi huzursuz edecektir. Kulaklarının dibinde kendilerini sevmeyen İrlandalıların milli takımı Drogheda United FC ambleminde hilal ve yıldız bulundurduğundan dolayıdır bu rahatsızlık.

7 Aralık 1849’da Sultan’a iletilen teşekkür mektubu

7 Aralık 1849’da İrlanda’dan Osmanlı’ya gönderilen teşekkür mektubundan sonraki süreçte 1995’te de günü anmak amacıyla Drogheda limanına teşekkür plaketleri bırakıldı. Süregelen ilişkilerde İrlanda-Türkiye Cumhuriyeti münasebetleri de katlanarak devam etti.

174 yıl önce merhametle muamele edilen bir millet günümüzde bu iyiliği unutmamıştır. Her ne kadar inanç farklılığı olsa da, salgın sürecinde Türkiye’den koruyucu ekipman yardımı alan takım 2012’de de renk benzerliğinden dolayı Trabzon Spor‘u kardeş takım ilan etti.

Bu yardım Britanya’da duyuruldu elbette. 21 Nisan 1847’de London Times’da Victoria’nın talep ettiği 1,000 £ şekliyle.

21 Nisan 1847’de Türk Sultanı’nın İrlandalılara yaptığı yardıma ilişkin London Times gazetesinden bir bölüm. Turkey ifadesi dikkat çekmektedir. Resmi beyanlarda Batı “Ottoman” ifadesini değil Türk/ Turkey/ Turkei ifadelerini kullanmaktadır.

Hilal ve Yıldız’ın Drogheda’da farklı yerlerde bulunmakta.

Özetle

İyilik ticaret olmadığı için yapılır ve unutulur. Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiği gibi iyilikten maddi karşılık beklemek de onun gönülden gelmediğinin göstergesidir. İyi olun ve karşılık beklemeyin. Karşılık beklenerek yapılan iyilikler kin ve nefret getirir…

Mertcan ABBASOĞLU- [email protected]

Mertcan Abbasoğlu

Mertcan Abbasoğlu

Osmanlı ve Türk Tarihi üzerine parlak zamanların darlıklarını araştıran, Atatürk'ün açtığı yolda ilerleyen genç bir müellif talebesi.

Related Post

Kırım Hanı Hacı Selim Giray Han (II)

Posted by - 14 Temmuz 2020 0
Osmanlı Devleti, Avusturya sınırında 1685’de Uyvar ve 1686’da Macar Beylerbeyliği merkezi Budin’in düşmesiyle Belgrad’a geçildi.1687’de 2.Mohaç Meydan Muharebesi meydana geldi…

KIRK GÖKTÜRK (III)

Posted by - 15 Ağustos 2020 0
“Korkmadık, savaştık…” Bilge Tonyukuk -CHEBİ KAĞAN’IN AYAKLANMASI Chebi Kağan, Türk Kağanlığı’nı kuran Aşina hanedanına mensuptu. İl Kağan mağlup olduğunda bazı…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir