Bugün Aslında Kim Öldü?

557 0

Nutuklar atılır, destanlar yazılır, halklar harekete geçirtilir. Bazen de yalnızca talihsizlik adı arkasına gizletilmiş ama hiç de talihsiz olmayan bir tarih, toplumun kaderine mâl olmuş hadiseler, kemirgen kurtlar gibi, asalaklar gibi toplumların hayasına musallat edilir.

***

Çok sıra dışı işler başaran ve bugün bedenen ebedi istirahate intikal eden merhum da bu hayasızlıkların talihsizlik olmadığı, makus bir tarihin aziz Türk milletine kefen biçildiği gerçekliğini ve buna da zaruretle göz yumulduğunu ifşa etmiştir esasında. Biz Atatürk’ü okurken böyle okumalıyız.

***

Jül Sezar’ın da dediği gibi “iyi bir politikacı sıra dışı işler başarandır”.

Peki ama bugün ölen kişi neyi başarmıştı? başardığı şey sıra dışı bir şey miydi?

***

Sıra dışı ifadesi kimisi için gemileri karadan yürütmektir, kimileri için yeni yollar yeni güzergahlar belirlemektir. Toplumları peşinden götürüp yeni yurtlar fethetmektir, kimileri içinse çılgın işler yapmak adına ortalığa düşmektir…

***

Fakat bugün ölen, işgalcilerin elinden kırık kaburgalarla, şaşı bir gözle ve delik bir ciğerle, tek böbrekle memleket kurtaran kişinin zannımca en sıra dışı başarısı şu şekilde ifade edilebilir:

Günde 5 kez, ayda 150 kez ve yılda 1825 kez duyduğumuz “Ezan” sesini 10 Kasım’da vefat eden kişi adına yalnızca 1 defa duyduğumuz siren sesinin sahibine borçluyuz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en sıra dışı başarısı işte budur.

***

Bu başarının ve sıra dışılığın içi öyle bir doludur ki…

Doğrularıyla ve hatalarıyla yer edinmiştir bu cümlenin içerisine Mustafa Kemal ATATÜRK.

***

Ve bu borç öyle bir borçtur ki,

“Haşr” olmuş “bir avuç inançlı Türk”ün bağımsızlık adına bedenini kefen belleyip kurşunlu yolda canhıraş vaziyette siper olmuşlara ödenecek bir borçtur!

***

Bugün ölen yalnızca bir bedendir!

Fikirleri ise Hürriyet Aşkına Dalgalanan Alsancak!

Sosyal Bilimci Mertcan ABBASOĞLU

Mertcan Abbasoğlu

Mertcan Abbasoğlu

Osmanlı ve Türk Tarihi üzerine parlak zamanların darlıklarını araştıran, Atatürk'ün açtığı yolda ilerleyen genç bir müellif talebesi.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir