Sci-Tech: Dubai, Covid-19 ile savaşta kendi solunum cihazı ve teknolojisini kullanıyor

440 0

Karantina kuralları güvenli bir şekilde nasıl ve ne zaman hafifletilebilir? Dünyadaki birçok lider son birkaç aydır bu sorunun yanıtını arıyor. Dubai salgından 1 ay sonra dünyadaki en sıkı karantina uygulamalarından birine geçti.

Dünyada kişi başına en çok Covid-19 testi yapan ülkelerden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’yi bir adım öne geçirdi.

Bunun yanında bluetooth destekli izleme sistemi aplikasyonu da önemli bir uygulamaydı. Dubai’de salgınla mücadelede artık son teknolojiyle donatılmış bağımsız makineler kullanılacak. Hatta devriye gezen insansız sahil güvenlik tekneleri dahi artık bu teknolojiye geçecek.

Dubai kendi teknolojisiyle koronavirüs hastaları için solunum cihazları üretiyor

Örneğin Dubai Gelecek Enstitüsü’nde bilim insanları ucuza ve seri üretime geçirmeyi hedefledikleri solunum cihazları geliştiriyorlar.

Khalifa Alqama, Dubai Gelecek Enstitüsü Laboratuvarları Başkanı:

Şubat ve Mart aylarında tüm dünyada sadece 100 bin solunum cihazı bulunuyordu. Biz de bu durumu nasıl değiştirebiliriz diye düşündük. Bu sebeple prototip bir solunum cihazı ürettik. Bu solunum cihazı, gerekli tüm özelliklere sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu da, hastaya ne kadar oksijen gitmesi gerektiği ya da ne derece basınca ihtiyacı olduğu gibi doktorlara tam anlamıyla bir kontrol sağlıyor. Örneğin küçük çocuklar yetişkinlere kıyasla çok daha düşük basınçla daha az oksijene ihtiyaç duyuyorlar.”

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir