Amerikalılar Son Büyük Korsanı Öldürdü

209 0

USS Constellation, 17 Haziran 1815 günü, İspanya kıyılarında Cabo de Gata’nın yirmi mil açığında seyrederken, tek başına yol alan bir firkateyn görüldü. Birleşik Krallık bayrağı taşıyordu ama Constellation’un kaptanı Charles Gordon, onun yalancı bayrak taşıyan bir Cezayir korsan gemisi olduğundan şüphelendi. Mürettebatına, komutanlarından USS Guerriere’in kaptanı Komodor Stephen Decatur’a flamalarıyla “Güneydoğuda düşman” işareti vermelerini emretti ve sekiz gemiden kurulu Amerikan filotillası hep birlikte takip konumuna geçti.

Yabancı gemi yoluna devam ediyordu fakat her an kaçabilirdi ve acul Kaptan Gordon ABD bayrağını çeker çekmez de alarma geçip, Guerriere’nin güvertesindeki genç bir deniz astsubayının deyişiyle “hemen yelken bulutlarına büründü.” Amerikalılar kendisine yaklaşırken herkesi hayran bırakan bir manevrayla yavaşladı ve tornistan etti; keskin nişancılarının birkaç atışta çok sayıda denizciyi saf dışı bırakmaktaki ustalığı da hayran olunmayacak gibi değildi. Ne var ki tek başınaydı, silah bakımından sayıları azdı ve kalabalık düşman karşısında istediği manevraları yapamıyordu. Constellation top menziline girip salvoya başladı, ardından Guerriere de ateş açmakta gecikmedi. Yarım saat bile geçmeden firkateyn teslim olmak zorunda kaldı.

Amerikalılar sevinçle bodoslayıp güvertesine atladılar ve 406 esir aldılar, çoğu yaralıydı. Alt güvertede kapatıldıkları bölmede sessizce oturmuş “kendilerine özgü o kadere razılıklarıyla uzun pipolarını tüttürüyorlardı.” Yaklaşık otuzu öldürülmüştü ve bunların arasında kaptanları da vardı. Amerikalılar ancak o zaman ne yaptıklarının farkına varabildiler. Firkateynin kaptanı, Cezayir filosunun en tanınmış komutanı, efsanevi Hamido Reis’ten başkası değildi. Yıllardır denizler hâkimi olarak bütün Berberistan kıyılarını haraca kesen ve kıyılardan içerilere doğru kutsal savaş yürüten de oydu ama artık ölmüştü.

Amerikalılar, büyük korsanların sonuncusunu öldürmüştü.

Kaynak: Adrian Tinniswood – 17. Yüzyılda Akdeniz’de Korsanlık

Tarih Kazanı

Tarih-i Harp

Savaş tarihi, büyük komutanlar ve stratejileri Türk tarihine dair mülahazalar ve Türk tarihindeki münakaşaların izah adresi.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir