Almanya, Thyssenkrupp’un Suudi hidrojen fabrikasına 1,5 milyon euro katkıda bulunacak

248 0

FRANKFURT (Reuters) – Almanya, Thyssenkrupp’un Suudi Arabistan’da planlanan hidrojen elektroliz tesisine 1,5 milyon euro (1,83 milyon $) katkı yapacak, bu ay hidrojen teknolojisini desteklemek için daha geniş bir ulusal strateji kapsamında ikinci taahhüt.

Elektroliz, sudan “yeşil” hidrojeni çıkarmak için yenilenebilir elektrikle çalıştırılırsa, karbonsuz bir süreçtir, ancak ekonomisini karbonsuzlaştırmak için hareket ederken elemente yönelik gelecekteki Alman talebi yurt içinde karşılanamaz.

İthalatı güvence altına almak için denizaşırı ortaklıklar kurmayı amaçlayan Almanya, Haziran ayında, yurtiçinde ve küresel olarak hidrojen girişimlerini teşvik etmek için 9 milyar avroluk bir stratejiyi onayladı.

Grubun Bitki Teknolojisi bölümünün bir parçası olan Thyssenkrupp ünitesi Uhde Klor Mühendisleri (TKUCE), Almanya’nın Suudi NEOM iş bölgesindeki Element One projesine güneş ve rüzgar enerjisinden hidrojen üretmek için 20 megawattlık (MW) bir elektroliz tesisi tedarik edecek. ekonomi bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada.

Suudi Arabistan’daki multi milyar dolarlık Helios Yeşil Yakıtlar Projesi, 2025’ten itibaren 4 gigawatt (GW) yenilenebilir elektrikten günde 650 ton hidrojen ve 3.000 ton amonyak üretecek.

Depolanması ve taşınması gaz halindeki hidrojene göre daha kolay olan amonyak, taşımacılıkta alternatif yakıt olarak kullanılmak üzere hidrojene dönüştürülmek üzere yurt dışına gönderilecek.

Helios ayrıca Suudi firması ACWA Power, ABD’den Air Products & Chemicals ve Danimarkalı kimyasal kataliz üreticisi Haldor Topsoe’yi de içeriyor.

Bakanlık, “Proje, güvenilir ithalat kapasitelerinin oluşturulmasına ve geleceğin bu pazar yerinde Alman şirketlerinin stratejik konumlanmasına katkıda bulunuyor” dedi.

Bu ayın başlarında Almanya, Şili’deki Siemens hidrojen projesine 8,2 milyon euro ödeyeceğini açıklamıştı.

Raporlama Vera Eckert, düzenleme Kirsten Donovan

Reuters

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir