Öğr.Gör.Ahmet Çatlı Kaleminden

Pazarlama (Marketing) Gündemi Üzerine (1)

870 0

                        Hemen her bilim dalı kendisinin lider ve bilimlerin temeli olduğunu iddia eder. Pazarlama (marketing) de bundan muaf değildir..

                        Her ne kadar bilim olarak yeni keşif sayılsa da pazarlama felsefe olarak Hz Adem öncesinden bile ele alınır ki kısa örnek olarak akılda kalan nüktedan saptamayla; tavuğun yumurtladıktan sonra gıdaklaması ile bunu duyurma girişimi örnek olarak verilir.. Buradan da yola çıkarak aslında pazarlamanın kendi pazarlaması nı yapamadığından makyajlama ve kandırma sanatı gibi algılanmasının yanlışlığı vurgulanır. “A” yı “B” diye yutturmak değil “A” yı ne güzel harf bak baş harftir ve çizgileri nettir, vs şeklinde anlatmak, duyurmaktır..

                        Nasip olur da yazılarımız bu minvalde devam edebilirse pazarlamayı gündeme derc ederek anlatmak niyetindeyiz..Günü birlik değil periyodik olarak sürekli gündeme düşen ve sahte pazarlama propaganda arayışlarıyla bizleri yanıltmaya çalışan ciddi güncel meselelerden dem vurmak hedefimiz..

                        İşin aslı hepimiz pazarlama silahıyız ve/ya kanalıyız.. Bu yüzden Z kuşağı da en uzun vadeli yatırım aracı olduğundan sürekli onlara vurgulanan bazı yalanlardan birine Nazım Hikmet Ran’a değinerek bu ilk diziyi başlatıyoruz..

                       Soyu sopu dini ırkı ile ilgili kolayca ulaşılabilinir sahih kaynaklar bulunduğundan ve bana göre her ne kadar topluma mal olmuş kişilerin bu mevcudiyetleri hele ki hitap ettikleri toplumdan farklı ve bilinmiyor olursa vurgulamak gereksinimine haiz ise de, “entelmetreciler” bunu bel altı ve ilkel kabul ettiklerinden buralara değinmeyeceğim..

                        Müzik, şiir, oyunculuk gibi sanatlar kitleleri etkileme ve yönlendirme de başarılı olduğu gibi Truva atı olarak da çokça kullanılırlar.

                        Rus pazarlama sektörünün ana hedef pazarı olan Türkiye; ilkokul derslerinde bile anlatılan sıcak denizlere inme politikasını günümüzde dahi bırakmamıştır.. Çin den Berlin ortasına dek yayıldığı alanın hemen altına Anadolu ya girememiştir.. 80’lere doğru çok yaklaşmış ama ülkücü hareket izin vermemiş ve sonrasında tüm dünyada çökmüştür..Tıpkı Alp Arslan’ın Anadolu’ya Malazgirt’ten girebilmesi ve sonrasında hızla ilerleme nedeni olan Yesevi markalı Mevlana, Yunus, Hacıbektaşlar misali Ruslar da bu şekilde öncü ısıtma ekipleri yollamış toplumu hazırlamışlardır.. (pazarlamada sıkça verilen kurbağa-kısık ateş misali).. Öyle ki geçen yıl ancak görebildiğimiz rus arşivlerinde Türkiye işgal planı için Karadeniz’de çıkarma yapılacak ilk ana liman olarakzamanın en komünist yoğun ilçesi Fatsa’yı gördük!! Tesadüf mü?

                       Nazım ilk start up’lara başladığında Atatürk ün dikkatini çekmiştir ve kodes hayatına başlamıştır.. Sonradan yazdığı “mavi gözlü sarı dev” acıtasyon pazarlamalı şiirlerinin timing’i berbat ötesi olduğundan Atatürk ve yolundakileri etkilemesi zaten mümkün olamazdı ve olmamıştır.

                       Tarihsel perspektifi ile uzman gibi yazılarıyla aynı şair Kurtuluş Savaşı’mızın Rusların yardımlarıyla kazanıldığını yazmıştır ve yine bazılarını sürüklemiştir. Halbuki Sakarya Savaşı’ndan da sonra gelen bazı Rus yardımları gerçeği savaşın kaderini değiştirmemiş sadece yükselişi kesinleşen değere yatırım niteliğindedir..

                       2. DS sonrası Rus zaferinin tarafsız kalmaya çalışmamıza rağmen boğazlarımızı isteyerek kutlanmasına karşın tek çıkar yol Nato ya girmek için gittiğimiz Kore savaşında ki askerimize,“dön yuvaya mehmedim öleceksin bu senin savaşın değil” temalı şiirleri ise korku pazarlaması iğrençliğidir.

                       Nazım’ın youtube da Rus çocuklarıyla söyleşisini izlemenizi tavsiye ederken Stalin in mezarına secdesini de okumanızı tavsiye ederim..

                        Amacımız bir kişi değildir olamazdır da. Ama bazı bir kişilerden çok kişi etkilendiriliyorsa gerçekleri de marketing (anti pazarlama) ile anlatmaya çalışmalıyız..

                       Tavsiyemiz içerik pazarlamasına önem verilmesi yönündedir zira bazı virajlar alınamaz satış kapama gerçekleşirse müşteri geri bildirimine, şikayetine hiç önem vermeyen firmalar çoktur bilgimize…

Öğr.Gör.Ahmet Çatlı

Öğr.Gör.Ahmet Çatlı

Öğretim Görevlisi, Türk Milliyetçisi

Related Post

Akıllı Şehircilik Üzerine

Posted by - 25 Haziran 2020 0
Şehir kavramının kelime karşılığına baktığımızda; Nüfusunun çoğu ticaret, sanayi, hizmet veya yönetimle ilgili işlerle uğraşan, genellikle tarımsal etkinliklerin olmadığı yerleşim…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir