ABD Konum Bilgilerini Satın Aldı Mı?

161 0

WhatsApp ile kişisel verilerin gizliliğinin daha sık konuşulduğu bugünlerde, ABD’de yeni iddialar gündeme geldi. ABD’nin, vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığı ortaya atıldı.


ABD’de “İstihbarat örgütleri, akıllı telefonlardan topladıkları konum bilgilerini, aracı firmalar üzerinden satın aldı. Toplanan verileri izinsiz kullandılar” şeklinde iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre, Amerikan istihbarat birimleri, akıllı telefonlardan toplanan konum bilgilerini aracı kurumlardan satın aldı ve yasa dışı bir şekilde kullandı.

Bu iddiaların ardından gözler istihbarat örgütlerine çevrildi.

Verileri kullanan kurumlardan biri de federal hükümete bağlı Savunma İstihbarat Ajansı…

Habere göre, Savunma İstihbarat Ajansı, son 2,5 sene içerisinde, aynı yolla elde edilmiş bir veri tabanı üzerinden 5 ayrı soruşturma yürüttü ve sonuçları Demokrat Senatör Ron Wyden ile paylaştı.

ABD'de işsizlik rekor kırabilir | EKONOMİ | DW | 26.03.2020

ABD’de savunma istihbaratı The Defense Intelligence Agency tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığı iddiaları doğrulandı. Vatandaşların izlendiği, hatta ücret karşılığı verilerinin satın alındığı belirtildi.

Vatandaşların cep telefonları aracılığıyla toplandığı belirtilen bilgilere, veri brokerları aracılığıyla ulaşıldığı vurgulanıyor.  Ayrıca ABD dışında yaşayan ABD vatandaşlarının da konum bilgilerinin toplandığı yapılan açıklamada dikkat çeken iddialar arasında.

Bu veri toplama işleminin ise özel yetkilendirme sonrasında yapıldığı belirtiliyor. Ancak ABD’de anayasaya göre kişisel verileri toplamak için özel yetkilendirme yeterli değil bunun dışında ek izinlerinde çıkarılması gerekiyor.

Related Post

There are 1 comments

  1. Pingback: Donald Trump’ın Hukuk Firması Hacklendi - DiplomasiTürk.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir