ABD büyükelçisi: S-400’ler için çalışma grubu yok, olmayacak

Diplomasi Türk3 hafta önce
71 0

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye uygulanan yaptırımların ABD yasaları kapsamında olduğunu belirtti. Satterfield, “Burada bir şey açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çalışma grubu yok, olmayacak. Bu, ABD mevzuat ve yasalarının uygulanmasına ilişkin bir konudur” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, büyükelçilikte bazı gazetecilere Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi.
Yeni ABD hükümetinin görevinin üçüncü haftasında olduğuna işaret eden Satterfield, yeni yönetimde yer alacak ekiplerin bir araya gelmekte olduğunu aktardı.

‘TÜRKİYE STRATEJİK MÜTTEFİKTİR’

Satterfield, bu bağlamda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile yakın zamanda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve ilerleyen dönemde başka görüşmelerin de olmasını umduğunu belirtti.

ABD ve Türkiye arasındaki genel ilişkiler hakkında yaptığı değerlendirmede Satterfield, Türkiye ile ekonomi ve ticaret dahil ilişkilere bütün boyutlarıyla değer verdiklerinin altını çizerek, “Türkiye değerli ve önemli bir NATO ortağı ve stratejik müttefiktir” dedi.

‘TÜRKİYE’DE 30 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIMIMIZ VAR’

Büyükelçi Satterfield, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin, “Türkiye’de 30 milyar doların üzerinde yatırımımız var. İkili ticaret hacmi 20 milyar doların üzerinde. Türkiye’de bin 700 Amerikan şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerde 75 binden fazla Türk’e istihdam sağlıyoruz. Bu, ABD için önemli bir ilişkidir. Türkiye, Türkler ve Amerikalılar için önemli bir ilişki” ifadesini kullandı.

Bir önceki ABD hükümetinin, iki ülke arasında 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koyduğunu anımsatan Satterfield, halihazırda 20 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmi göz önüne alındığında bu hedefin oldukça iddialı olduğunu ancak bu şekilde tasarlandığını kaydetti.

Satterfield, “Sizi temin ederim ki, buradaki (ABD) misyonu olarak biz ve Washington’daki ajanslar, ABD’deki iş dünyasına Türk ticaretini tanıtmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz” dedi.

0 0 oy
Yazıyı Değerlendir
Bildirimler
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Yazı

0
Düşüncelerinizi ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x