ABD Başkanlığı Resmi Olarak Onaylanan Biden’dan İlk Açıklama: Yeni bir Sayfa Açma Zamanı Geldi

192 0

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 538 delegeden oluşan Seçiciler Kurulu, Joe Biden’ı ülkenin 46. başkanı olarak resmen onayladı.

Ülkedeki 50 eyalet ve Washington DC’de, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından toplanan Seçiciler Kurulu, verdiği oylarla Biden’ın başkanlığını tescil etti.

ABD’de Seçiciler Kurulu’na giren ilk Türk delege Derya Taşkın da oylamada yer aldı.

Biden, başkanlığın onaylanmasının ardından Wilmington’da yaptığı açıklamada, “Tarih boyunca yaptığımız gibi yeni bir sayfa açma, birleşme, iyileşme zamanı geldi.” dedi.

“ABD’de siyasiler kontrolü ele almaz, halk onlara yetki verir”

Kendisine oy veren vermeyen bütün Amerikalıların başkanı olacağı sözünü veren Biden, Amerikan demokrasisinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırılarına rağmen ayakta olduğunu belirtti.

Biden, “ABD’de siyasiler kontrolü ele almaz, halk onlara yetki verir” dedi.

 ABD başkanlığı resmi olarak onaylanan Biden'dan ilk açıklama: Yeni bir sayfa açma zamanı geldi
JOE BİDEN

ABD halkına birlik ve dayanışma çağrısını yineleyen Biden, önlerinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını kontrol altına almak ve ekonomik yardım sağlamak gibi acil görevleri olduğunu söyledi.

Seçiciler Kurulu’nun oylama sonuçları, 6 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında yapılacak Kongre oturumunda, tekrar onaylanmak üzere ele alınacak.

Seçimleri, 306 delegeyle Joe Biden kazanmıştı

Ülkede, 3 Kasım’da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini 306 delegeyle Joe Biden kazanmış, ABD Başkanı Donald Trump ise 232 delegede kalmıştı.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir